Warszawa: znani wilnianie zostaną upamiętnieni na Targówku

Tablice upamiętnią osoby zasłużone dla polskiej i wileńskiej kultury, sztuki oraz polityki, których losy splotły się z Wilnem. W sumie upamiętnień ma być kilkanaście. Każda tablica będzie zawierała również krótką informację biograficzną, co ma stanowić swoistą lekcją historii dla młodych mieszkańców osiedla. Ponadto wszystkie nazwy ulic, skwerów, bulwarów symbolicznie nawiążą do nazw dzielnic i najważniejszych miejsc Wilna.



Przy poszukiwaniach odpowiedniej nazwy dla osiedla jego twórcy inspirowali się Kresami Wschodnimi, w których - jak zaznaczają - widzą jedną z kolebek polskiej tradycji, dziedzictwa i kultury. "Wilno to mała ojczyzna największych spośród wielkich Polaków. Z Wilnem związani byli m.in. Adam Mickiewicz, Stanisław Moniuszko, Piotr Skarga czy Józef Piłsudski - osoby, które wniosły znaczący wpływ na rozwój naszej kultury, sztuki oraz świadomości narodowej Polaków” - mówi Jarosław Szanajca, prezes zarządu Dom Development SA, budującego osiedle. (PAP)



akn/ ls/ ura/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a