Warszawa: zdemontowano i przekazano do konserwacji Pomnik Katyński

"Demontaż i konserwacja pomnika została z nami ustalona. Władze miasta sprzedały teren, gdzie pomnik do tej pory stał. I w myśl umowy z nowym właścicielem miasto do końca miesiąca miało pomnik zabrać i znaleźć inną lokalizację. Monument zostanie przeniesiony vis-a-vis dawnego miejsca, na ul. Podwale, obok mostu gotyckiego" - powiedział PAP w poniedziałek Melak.



Jak zaznaczył, dotychczasowa lokalizacja pomnika, obok którego latem wystawiany był ogródek piwny, nie była sąsiedztwem zbyt pasującym. "Nowa lokalizacja jest miejscem dobrym i ze wszech miar właściwym. Na przeniesienie wydała także zgodę Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, konserwatorzy przyrody i zabytków. Obecnie pomnik jest poddawany pracom konserwatorskim" - mówił prezes Komitetu Katyńskiego.



Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie odrestaurowanego monumentu jest planowane na 13 kwietnia, w Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. "Pomnik obejmie część chodnika i skarpy, gdzie zostanie ustawiony na zbudowanym cokole. Dla nas najważniejsze jest, że nadal pozostanie w sąsiedztwie placu Zamkowego, w samym centrum Warszawy" - podkreślił Melak.



Pomnik ofiar Katynia i innych miejsc kaźni polskich oficerów w ZSRR ma formę głazu z pamiątkową tablicą. Ufundowała go m.in. Polonia amerykańska, Liga Republikańska oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. 6 maja 1998 r. pomnik odsłonił płk Ryszard Kukliński, który był jednym z jego fundatorów.



Obelisk jest poświęcony - jak głosi na nim napis - "pamięci oficerów Wojska Polskiego zamordowanych przez komunistyczny totalitaryzm sowiecki na całym obszarze imperium zła po 17 września 1939 roku". (PAP)



akn/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a