Warszawa: wystawa "Gruzja - historia i współczesność"

Ekspozycja przygotowana przez Narodowe Archiwa Gruzji we współpracy m.in. z Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych i Archiwum Państwowym m.st. Warszawy będzie dostępna dla zwiedzających od wtorku na skwerze u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i Karowej.



"Fotografie, zarówno archiwalne, jak i współczesne, opatrzone komentarzami historycznymi przybliżają gruzińską historię, przyrodę, zabytki i obyczaje. To ogromnie barwna wystawa, z niezwykle pięknymi zdjęciami, niektórymi autorstwa znanych gruzińskich fotografów. Wystawa, która jest owocem naszej współpracy z Narodowymi Archiwami Gruzji, będzie prezentowana w trzech językach - polskim, gruzińskim i angielskim" - opowiadała PAP specjalistka ds. promocji Archiwum Państwowego m.st. Warszawy Anna Belka.



Na wystawie można zobaczyć fotografie archiwalne i współczesne stolicy Gruzji Tbilisi i jej zabytków - Soboru Trójcy Świętej, Zamku Narikala czy Kościoła Metechi, a także architektoniczne perły najstarszego królewskiego gruzińskiego miasto Mccheta, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - takie jak katedra Sweticchoweli z IX w. czy klasztor Dźwari. Na kolejnych tablicach wystawy znalazły się zabytkowe budowle z miasta Kutaisi, uznawanego za stolicę starożytnego królestwa Kolchida - kompleks klasztorny Gelati i katedra Bagrata.



Zwiedzający mogą również obejrzeć panoramę portu w Batumi, ośnieżone stoki w kurorcie narciarskim w Gudauri, na południowych stokach Kaukazu czy sielskie krajobrazy wysokogórskiej części Gruzji prowincji Swanetia, popularnej miejscowości turystycznej oraz prowincji Racza, gdzie mieszczą się źródła uzdrowiskowej wody mineralnej i znane kurorty, gdzie uprawia się ponad 300 odmian winorośli.



Na fotografiach znalazły się także panoramy skalnego miasta-klasztoru Wardzia, wydrążonego w zboczu góry, Upliscyche - starożytnego miasta wyciosanego w skale, będącego mieszanką architektury pogańskiej i chrześcijańskiej, rezerwat przyrody w Lagodechi na południowych stokach Wielkiego Kaukazu oraz historyczny szlak biegnący głównym grzbietem Kaukazu zwany Gruzińską Drogą Wojenną. Na wystawie można też zobaczyć historyczne dokumenty z gruzińskich archiwów - cztery ewangelie z IX w. w asomtawruli (stare pismo gruzińskie) czy akt niepodległości Gruzji z 1919 r.



Ekspozycja przybliża również tradycje uprawy winorośli i produkcji wina w Gruzji, gruzińskie tradycje biesiadowania i tradycyjne potrawy, takie jak mtswadi - pieczona wieprzowina, cielęcina lub baranina na szpikulcu oraz gruzińskie stroje narodowe, muzykę i tańce.



Wystawa "Gruzja - historia i współczesność" będzie czynna do 6 czerwca. (PAP)



akn/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a