Warszawa: saperzy pomogą archeologom wydobyć znaleziska z dna Wisły

Jak poinformowano PAP w Departamencie Prasowo-Informacyjny MON wstępnie uzgodniono, że wojsko użyczy archeologom dwa transportery pływające PTS-M, dźwig i samochód do transportu wraz z obsługą. Do wykonania zadania zostali wyznaczeni żołnierze 2. Pułku Saperów z Kazunia. Zanim jednak przystąpią do działania, muszą zostać wydane odpowiednie zgody i rozkazy. Dlatego saperzy pojawią się ma miejscu prac archeologicznych najwcześniej w piątek.



Ppłk Sławomir Ratyński ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego powiedział PAP, że w środę skalę znaleziska oceniono ze śmigłowca. Saperzy sprawdzili też możliwe kierunki podejścia transporterów pływających. Znalezisko - łup zatopiony podczas najazdu Szwedów w XVII w. - znajduje się w korycie Wisły ok. 500 m na północ od mostu Gdańskiego, na wysokości Wybrzeża Puckiego. Wśród rzeczy, które trzeba przetransportować na brzeg, jest m.in. podstawa fontanny, która wystaje nad wodę.



Dr Hubert Kowalski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego powiedział PAP, że archeolodzy wciąż rozważają różne warianty współpracy z wojskiem, ale na pewno skorzystają z pomocy saperów. "Amfibia, którą ma wojsko, jest cenna. W niektórych miejscach jest tutaj dwa metry głębokości, w innych półtora, a w innych jest plaża. Koparka, która by tu wjechała, mogłaby nie wyjechać" - powiedział Kowalski.



Jak dodał, saperzy przydadzą się też do zabezpieczenia niewybuchów znajdowanych przy pracach w korycie Wisły. Tylko od wtorku archeolodzy znaleźli ich osiem. Zdaniem Kowalskiego, jeśli wszystko pójdzie dobrze, wyciąganie pozostałości potopu szwedzkiego z dna rzeki potrwa jeszcze kilka dni.



Wydobycie z rzeki łupów zatopionych podczas potopu szwedzkiego umożliwia niski poziom wody w Wiśle w Warszawie. Badacze wydobywają przede wszystkim fragmenty architektury i dekoracje rzeźbiarskie z XVII w. Interdyscyplinarny projekt badania dna Wisły rozpoczął się w 2009 r. (PAP)



ral/ bos/ mow/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a