Warszawa: premier Izraela odsłoni tablicę poświęconą Pawłowi Frenklowi

27 lipca do Polski - z krótką, jednodniową wizytą - przybędzie premier Izraela Beniamin Netanyahu. Poza spotkaniem i rozmową z premierem Donaldem Tuskiem, szef izraelskiego rządu odsłoni tablicę poświęconą przywódcy Żydowskiego Związku Wojskowego Pawłowi Frenklowi.



W uroczystości, która odbędzie się w miejscu tragicznej śmierci Frenkla na ul. Grzybowskiej w Warszawie, weźmie udział prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W odsłonięciu tablicy - jak informuje biuro prasowe stołecznego magistratu - wezmą udział także przedstawiciele instytucji kultury żydowskiej.



Treść pamiątkowej tablicy będzie sporządzona w trzech językach: polskim, hebrajskim i angielskim; dotyczyć będzie tragicznej śmierci Frenkla. Frenkel poległ w starciu zbrojnym z oddziałem niemieckim 19 czerwca 1943 r.



Paweł Frenkel był jednym z dowódców Żydowskiego Związku Wojskowego, gdzie kierował m.in. Departamentem Wojskowym. Związek ten powstał pod koniec 1939 r. z inicjatywy środowiska Żydów, byłych żołnierzy WP. Organizacja ta, obok Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB), brała aktywny udział w powstaniu w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 r. W czasie powstania głównym oddziałem Żydowskiego Związku Wojskowego dowodził kpt. Mieczysław (Dawid) Apfelbaum. Od początku istnienia Związek utrzymywał kontakty z polskim podziemiem. Jesienią 1942 r. liczył ok. 250 członków i w porównaniu z ŻOB był lepiej uzbrojony.(PAP)



nno/ mlu/ jbr/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a