Warszawa: odsłonięto tablicę upamiętniającą Pawła Frenkla

Tablicę odsłonięto w miejscu, gdzie 19 czerwca 1943 roku Frenkel i jego towarzysze zginęli w zbrojnym starciu z oddziałem niemieckim. O wydarzeniu przypomina znajdujący się na niej napis w językach polskim, angielskim i hebrajskim.



"Oddajemy dziś hołd młodemu, zaledwie 23-letniemu bohaterowi, szefowi departamentu wojskowego i informacyjnego Żydowskiego Związku Wojskowego, który był jedną z najwcześniej powstałych organizacji konspiracyjnych, utworzoną w listopadzie 1939 roku przez oficerów Wojska Polskiego i prawicowych działaczy pochodzenia żydowskiego. Wśród założycieli był również Paweł Frenkel z młodzieżowej organizacji Betar, który podczas powstania w getcie warszawskim wsławił się obroną Nalewek. Odsłaniana tablica przypomina także fragment historii naszego miasta, w którym przez wieki mieszkali Żydzi. Przypomina ich tragiczny los podczas II wojny światowej w stworzonym przez Niemców getcie" - mówiła podczas uroczystości prezydent Warszawy.



Inicjator przygotowania tablicy, były minister obrony i spraw zagranicznych Izraela Mosze Arens przypomniał, że za rok będziemy obchodzić 70. rocznicę powstania w getcie warszawskim, "pierwszego buntu w okupowanej Warszawie w okresie II wojny". "W dniu wybuchu powstania zostały wywieszone dwie flagi - polska i syjonistyczna, dzisiaj flaga państwa Izrael. Zostały one wywieszone na ul. Muranowskiej jako symbol walki z Niemcami. Walkami na pl. Muranowskim dowodził właśnie Paweł Frenkel. Dwa miesiące później w tym miejscu zginął. 69 lat później właśnie tutaj pamiętamy tę ostatnią walkę powstania w getcie warszawskim" - powiedział Arens.



Jak zaznaczył minister edukacji Izraela Gideon Saar, z punktu widzenia wojskowego walka Frenkla i powstańców była skazana na klęskę, jednak z punktu widzenia godności narodu żydowskiego była to walka o honor, przetrwanie i pamięć. "Dzisiejsza uroczystość w jakiś sposób naprawia krzywdę wszystkim, którzy zginęli, a których czyn nie był przypominany w dziejach historii narodu żydowskiego i ogólnej. Podczas spotkania z bojownikami Frenkel powiedział przed powstaniem +Nasza walka nie ważne jaka będzie, będzie ważna. Przyjaciele zginiemy przedwcześnie, ale będziemy żyć, dopóki będzie trwała historia żydowska+. Paweł Frenkel, podobnie jak inni żył krótko, ale jego biografia będzie na wieku wyryta w historii naszego narodu" - podkreślił Saar.



W ceremonii odsłonięcia udział wziął również m.in. wiceminister edukacji Mirosław Sielatycki. Na zakończenie uroczystości wieńce przed tablicą złożyli m.in. przedstawiciele władz Izraela; prezydent Warszawy; wiceminister edukacji; pełniący obowiązki kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan S. Ciechanowski a także przedstawiciele Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Instytutu Pamięci Narodowej. (PAP)



akn/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17