Warszawa będzie gościć 23. Międzynarodowy Zjazd Dzieci Holocaustu

"To zjazd +dzieci Holokaustu+ z całego świata, taka zamknięta rodzinna impreza, podczas której odbędą się liczne wykłady, panele i warsztaty. Oceniamy, że weźmie w nim udział ok. 350 osób m.in. z Polski, Niemiec, Hiszpanii, USA i Australii. To już 23. taki zjazd, jednak pierwszy, który odbędzie się w Polsce. Jego inicjatorem jest Światowa Federacja Dzieci Holokaustu, której my jako Stowarzyszenie Dzieci Holokaustu w Polsce jesteśmy członkiem. W poprzednich latach zjazdy były organizowane głównie w Stanach Zjednoczonych, raz w Izraelu i raz w byłej Czechosłowacji" - opowiadała PAP wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia "Dzieci Holokaustu" w Polsce Aleksandra Leliwa Kopystyńska.



Jak podkreśliła, w zjeździe biorą udział "dzieci Holokaustu", czyli osoby, które podczas wojny były dziećmi i urodziły się najpóźniej w 1945 roku. Często towarzyszą im całe rodziny - dzieci oraz wnuki. "Intencją zjazdu jest takie klasyczne coroczne spotkanie rodzinne, zjazd ludzi, których łączy wspólnota losów i tragicznych przeżyć. Hasłem tegorocznego spotkania jest +Pamiętaj o przeszłości, bądź szczęśliwy dziś+. Bardzo wiele z +dzieci Holokaustu+ ma złe wspomnienia związane z Polską, gdzie przeżyli podczas wojny dramatyczne chwile, jednak dzisiaj po tylu latach ważne jest, by być szczęśliwym w chwili obecnej" - dodała Kopystyńska.



Zjazd rozpocznie się w piątek modlitwą szabatową, którą poprowadzi naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Później zaplanowano kolację szabatową i wygłoszony przez Schudricha wykład plenarny pt. "Odnowienie życia żydowskiego w Polsce". Główna część zjazdu odbędzie się w weekend. Uczestnicy zjazdu podzieleni na grupy w zależności od kraju pochodzenia wezmą udział w obradach plenarnych, spotkaniach panelowych oraz warsztatach. Zjazd zakończy się w poniedziałek wręczaniem medali "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". (PAP)



akn/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17