Warstwy polichromii odkryto w kościele oo. franciszkanów w Kaliszu

„Podczas prac konserwatorskich odsłonięto m.in. przykryte elementy gotyckiego okna maswerkowego. Po tych badaniach konserwatorzy uznali, że najprawdopodobniej była tutaj kaplica książęca. To bardzo istotna dla historii miasta wiedza” – powiedziała PAP miejski konserwator zabytków, Anna Woźniak.



Franciszkanów sprowadziła do Kalisza księżna Jolanta – córka króla węgierskiego Beli IV, która po zaślubinach w katedrze wawelskiej (1256 r.) z księciem kaliskim Bolesławem Pobożnym przybyła do tego miasta ze swoim kapelanem, franciszkaninem Janem z Bolonii. Książę wzniósł wtedy w centrum miasta murowaną świątynię.



Po zakończeniu prac u franciszkanów opracowano program dalszych badań na 2012 r., które będą kosztować ponad 600 tys. zł. „Chcemy przywrócić pierwotny stan, aby można było zobaczyć jak świątynia wyglądała w okresie średniowiecza” – wyjaśniła Woźniak.



W drewnianym kościółku filialnym św. Wojciecha z 1798 r. przylegającym dziś do Rezerwatu Archeologicznego na Zawodziu, prowadzono prace przy nawie głównej. „Oczyszczono warstwy malarskie, przywrócono polichromie do pierwotnego stanu” – powiedziała konserwator.



Zakonserwowano też okna w nawie i miniwitrażyki. Pełna konserwacja nie została zakończona, ponieważ specjaliści stwierdzili zły stan techniczny belki podwalinowej. Według Woźniak, sporządzana jest dokumentacja, bez której nie można rozpocząć jej konserwacji. Dodała, że w kościółku oczyszczono też sufit oraz zastosowano preparaty przeciwko drewnojadom.



W kościele św. Józefa renowacji poddano XIV wieczny przedsionek i zakrystię. Odsłonięto ceglane ściany i pierwotną głębokość posadowienia kościoła. Sanktuarium św. Józefa jest największym w Polsce centrum kultu tego świętego.



Na prace konserwatorskie w trzech świątyniach miasto wydało prawie 200 tys. zł. Pozostałe potrzebne pieniądze wyłożyły parafie.(PAP)



zak/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17