Warmińsko-mazurskie: Uczniowie uczcili 65. rocznicę akcji "Wisła"

W Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania odbyła się uroczystość, podczas której uczniowie śpiewali patriotyczne pieśni i wspominali o wysiedleniu w 1947 roku ich dziadków i pradziadków z ziem południowych na Ziemie Odzyskane.



Dyrektor szkoły Mirosław Olejnik powiedział, że celem uroczystości nie było jątrzenie czy przypominanie o krzywdach. "Miała na celu opowiedzenie młodzieży o historii, o zdarzeniach, które sprawiły, że ci uczniowie mieszkają tu, a nie np. w Bieszczadach. Chodzi o zachowanie pamięci, a nie licytowanie się na krzywdy" - powiedział PAP.



Podczas niedzielnych uroczystości mówiono, że coraz mniej jest świadków tamtych wydarzeń, mimo to pamięć o przesiedleniach wciąż jest żywa.



W ramach akcji "Wisła" na Warmię i Mazury w 1947 roku przesiedlono ponad 60 tys. Ukraińców z ziem południowych. Ich potomkowie, często już prawnuki, kultywują rodzinne tradycje, jeżdżą do wsi dziadków obejrzeć miejsca, gdzie stały domy.



Zespół szkół w Górowie Iławeckim istnieje od 1990 r. jako odrębna placówka, wcześniej były klasy licealne z wykładowym ukraińskim. Obecnie uczy się tu ok. 150 uczniów. Zdecydowana większość z nich to potomkowie osób, które zostały przesiedlone w wyniku akcji "Wisła". Coraz częściej szkołę wybiera też młodzież bez ukraińskich korzeni, skuszona wysokim poziomem nauczania.



Oprócz języka ukraińskiego i historii Ukrainy uczniowie na zajęciach dodatkowych mogą uczyć się tradycyjnego rękodzieła (wyszywania, malowania na szkle), gry na ludowych instrumentach i tańca. W zajęciach tych uczestniczy ponad 90 proc. uczniów.



Akcję "Wisła" przeprowadzono od kwietnia do końca lipca 1947 r. przez władze komunistyczne. Wówczas Grupa Operacyjna "Wisła" rozpoczęła przymusowe wysiedlanie ludności ukraińskiej z południowo-wschodniej Polski na Ziemie Odzyskane. Akcja wiązała się z utratą dobytku przesiedleńców, którzy otrzymywali na Ziemiach Odzyskanych mienie po wysiedlonych stamtąd Niemcach.



W ciągu trzech miesięcy przymusowo przesiedlono ponad 140 tys. Ukraińców, z czego ok. 60 tys. na Warmię i Mazury. Najwięcej Ukraińców mieszka dziś w okolicach Bartoszyc, Węgorzewa, Bań Mazurskich, Kruklanek. W tych miejscowościach Ukraińcy zbudowali swoje cerkwie, organizują imprezy plenerowe, w których często uczestniczą wszyscy mieszkańcy.(PAP)



jwo/ amac/ woj/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a