Warmińsko-Mazurskie: powstanie muzeum obozu jenieckiego Hohenstein
O projekcie utworzenia Multimedialnego Muzeum Obozu Jenieckiego Stalag 1B z czasów II wojny poinformowały władze miejskie Olsztynka. Ekspozycja, która ma upamiętniać 55 tys. ofiar tego obozu, powstanie w części pomieszczeń zabytkowego ratusza.
Jak wyjaśniła PAP sekretarz miasta, Monika Wadowska, impulsem do utworzenia muzeum stało się odkrycie przed rokiem śladów dawnego obozu na trasie budowy drogi ekspresowej S-7 w Królikowie koło Olsztynka. Koparki odsłoniły wówczas pod ziemią resztki baraków i przedmioty pozostałe po jeńcach.
Po wstrzymaniu prac budowlanych archeolodzy wydobyli blisko 100 połówek tzw. nieśmiertelników należących do jeńców polskich, belgijskich i francuskich, setki żołnierskich butów, menażek, fajek, przyborów do golenia i innych rzeczy osobistego użytku.
Odnalezione przedmioty będę prezentowane w gablotach muzeum tworzonego w olsztyneckim ratuszu. Większość ekspozycji będzie miała jednak charakter multimedialny. Osobna wystawa w tym miejscu będzie prezentowała historię Olsztynka. Muzeum ma być gotowe do grudnia 2014 r.
Na prace związane z utworzeniem muzeum - adaptację poddasza, zagospodarowanie dziedzińca i ratuszowej wieży - gmina otrzymała dofinansowanie unijne w wysokości 3,5 mln zł. Była to najwyżej oceniona inwestycja turystyczna na Warmii i Mazurach wśród projektów zgłoszonych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.
Gmina Olsztynek zamierza również wznieść na terenie dawnego obozu kamienny monument z napisami w pięciu językach i posadzką z 55 tys. płytek z numerami obozowymi zmarłych jeńców. Rozstrzygnięto już konkurs na koncepcję architektoniczną tego miejsca.
Stalag 1B Hohenstein należał do największych obozów jenieckich w dawnych Prusach Wschodnich. Na powierzchni 35 ha znajdowało się ponad 120 baraków. Podczas II wojny przez obóz przeszło prawie 400 tys. szeregowców i podoficerów. Około 55 tys. jeńców zmarło na skutek epidemii tyfusu, niedożywienia i wycieńczenia ciężką pracą.
Pierwszymi jeńcami byli we wrześniu 1939 r. Polacy z Armii Modlin, wzięci do niewoli w bitwie pod Mławą. Potem w obozie przebywali także Rosjanie, Francuzi, Belgowie, Serbowie i Włosi.(PAP)
mbo/ hes/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17