Warmińsko-Mazurskie: powstaje szlak bitewny I wojny światowej

Projekt otwarcia w 2014 r. Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej ma charakter ogólnopolski. Osiem uczestniczących w nim województw chce stworzyć i wypromować ponadregionalną atrakcję turystyczną. Trasa będzie wiodła w pobliżu obiektów historycznych z lat 1914-1918; pól walki, architektury obronnej i miejsc pamięci.



Jak poinformowała we wtorek PAP wicedyrektor departamentu turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie Anna Jaroszuk dokładne informacje o projekcie zostaną w najbliższym czasie rozesłane z propozycją współpracy partnerskiej lokalnym samorządom z Warmii i Mazur.



Na zlecenie zarządu województwa opracowano już koncepcję historyczno-krajoznawczą i przebieg głównej osi szlaku w regionie. Zinwentaryzowano zabytki związane z I wojną.



Ostateczny przebieg trasy zostanie ustalony w porozumieniu z gminami i powiatami, które przystąpią do projektu. Dopiero wówczas będzie możliwe oznakowanie szlaku; powstaną tablice informujące o lokalizacji danego obiektu i drogowskazy.



Biegnący przez woj. warmińsko-mazurskie odcinek ma zaczynać się w Prostkach i kończyć w Napierkach. Trasa, przeznaczona dla turystów zmotoryzowanych, będzie biegła po drogach krajowych i wojewódzkich.



Według dr Roberta Kempy, historyka i autora opracowania krajoznawczego trasy, głównymi jej punktami "o znaczeniu krajowym" powinny stać się giżycka Twierdza Boyen i pola bitwy pod Tannenbergiem. Szlak ma przebiegać także przez Ruciane-Nidę, Pisz, Kruklanki, Węgorzewo, Gołdap, Olecko, Ełk, Nidzicę, Działdowo, Olsztynek, Wielbark, Szczytno, Uzdowo, Stębark i Orłowo.



"Turystyka historyczna może być równie istotna, jak ta typowo rekreacyjna. W naszym regionie mamy nie tylko lasy i jeziora, ale także liczne pozostałości architektury obronnej i inne ślady działań wojennych. Warto, żebyśmy nauczyli się czerpać z tego korzyści" – powiedział PAP Robert Kempa.



Na liście miejsc, które mają odwiedzać turyści są cmentarze lub kwatery wojenne żołnierzy armii rosyjskiej i niemieckiej oraz kościoły z tablicami poświęconymi poległym mieszkańcom. Są także schrony i inne obiekty militarne oraz obeliski upamiętniające wydarzenia wojenne.



Współtwórcy szlaku podkreślają, że Warmia i Mazury są szczególnie ważne ze względu na historyczne znaczenie walk, toczonych tutaj w sierpniu 1914 r. Rosyjska ofensywa w Prusach Wschodnich zmusiła Niemców do wycofania dwóch korpusów z frontu zachodniego, co - w ocenie niektórych historyków wojskowości – zaważyło na niepowodzeniu ofensywy na Paryż i mogło mieć znaczenie dla końcowego wyniku wojny. (PAP)



mbo/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a