Warmińsko-Mazurskie: inscenizacja zwycięstwa Krzyżaków nad Litwinami

Rekonstrukcja średniowiecznego starcia Krzyżaków z Litwinami - nazwanego przez kronikarzy "bitwą stulecia" - rozpocznie się w sobotę o godz. 16 od napadu pogańskich wojów na wiernych, zgromadzonych na nabożeństwie w kościele parafialnym w Karolewie.



Stamtąd najeźdźcy przemaszerują z jeńcami do obozowiska na polu pod Wopławkami, gdzie dogonią ich wojska Zakonu Krzyżackiego. Po zakończeniu walki zwycięzcy przejdą do Karolewa i odbędzie się tam biesiada rycerska.



Jak podkreślił organizator imprezy Andrzej Masłoń z Towarzystwa Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej jest to jedyna na Warmii i Mazurach inscenizacja pokazująca zwycięstwo Krzyżaków.



"Zdarzały się głosy, że to niepoprawne politycznie, ale my traktujemy tę inscenizację jako zabawę z historią. Chcemy przypomnieć wydarzenie, które znacząco wpłynęło na losy naszej okolicy, czyli dawnej krainy Barcji" - powiedział Masłoń.



Według organizatorów rekonstrukcję zorganizowano bez urzędowych dotacji, siłami organizacji pozarządowych. Bractwa rycerskie nie wzięły żołdu za udział w bitwie. W roli statystów wystąpią uczniowie szkół z powiatu kętrzyńskiego, parafianie z Karolewa i pensjonariusze pobliskiego zakładu karnego w Dublinach.



Do bitwy pod Wopławkami doszło w kwietniu 1311 r. Było to pierwsze w XIV wieku znaczące zwycięstwo nad Litwinami, którzy systematycznie najeżdżali ziemie zakonne.



W litewskiej wyprawie na tereny biskupstwa warmińskiego uczestniczyło 4 tys. wojów. Dowodził nimi książę Witenes, który był starszym bratem Giedymina, dziadka Władysława Jagiełły. Litwini złupili krainy Barcji i Warmii, spustoszyli Pieniężno i Lidzbark Warmiński, zrabowali kilkanaście kościołów i uprowadzili 1400 jeńców.



Pod Wopławkami, w miejscu nazwanym później Krwawą Górą, dogoniły ich i rozgromiły wojska krzyżackie pod dowództwem marszałka zakonu Henryka von Plotzke. Na cześć tego zwycięstwa wielki mistrz Karol z Trewiru ufundował w Toruniu klasztor benedyktynek.(PAP)



mbo/ par/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a