Warmińsko-Mazurskie: archeolodzy zbadają wyspę zamkową w Ełku

Jak poinformował Radosław Herman z firmy Arch-Tech jeszcze w maju zostaną wznowione - rozpoczęte przed rokiem - badania archeologiczne wyspy zamkowej na Jeziorze Ełckim. Wykopaliska mają wyjaśnić, jak wyglądała średniowieczna warownia i jak zmieniała się w kolejnych wiekach.



"Skoncentrujemy się na północnej części wyspy, gdzie poprzednio odkryliśmy nieznaną wcześniej zabudowę oraz części zachodniej, gdzie badań w ogóle dotąd nie było" - powiedział Herman.



Zdaniem archeologów już ubiegłoroczne prace odkrywkowe przyniosły wiele niespodzianek. Wykluczyły one, że w XV wieku istniała tu rozbudowana warownia, co sugerowały dotychczasowe opracowania historyków, którzy opierali się na przekazach, rycinach i mapach.



"Ustaliliśmy, że zamek składał się jedynie z wieży mieszkalno-obronnej, która otoczona była nie murem, ale bardzo szeroką fosą. Sądzimy, że na pozostałej części wyspy istniała zabudowa gospodarcza" - zaznaczył Herman.



Według archeologów w średniowieczu wyspa była znacznie mniejsza niż obecnie. Z czasem powiększono ją w kierunku dzisiejszego miasta. Obecnie jest ona półwyspem, łączy się ze stałym lądem nie tylko mostem od wschodu, ale i groblą usypaną po przeciwnej stronie.



W odległości ok. 130 metrów od współczesnego mostu archeolodzy odnaleźli ślady drewnianej palisady, która stanowiła umocnienie krawędzi wyspy w średniowieczu. W trakcie tegorocznych prac chcą zlokalizować nieistniejący już most zachodni i precyzyjnie określić dawne rozmiary wyspy.



Podczas dotychczasowych wykopalisk odkryto zabytkową ceramikę i monety, liczne kafle piecowe oraz pokrywę wylotu hypokaustum, służącego w średniowieczu do ogrzewania wnętrza zamku gorącym powietrzem.



Zbadanie przez archeologów dawnej zabudowy służy projektowanej budowie kompleksu hotelowego. Zabytkowy obiekt przed dwoma laty kupił od gminy Ełk za 1,7 mln zł prywatny przedsiębiorca.



Zamek w Ełku był najdalej wysuniętą na wschód krzyżacką warownią. Został wzniesiony na przełomie XIV i XV wieku przez komtura Bałgi, późniejszego wielkiego mistrza Urlicha von Jungingena. Po sekularyzacji zakonu w zamku urzędował starosta, a potem pruski sąd. Po pożarze w XIX wieku resztki budowli wykorzystano przy budowie więzienia, które istniało do lat 70. XX wieku.(PAP)



mbo/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a