W Wilnie otwarto wystawę poświęconą Sapiehom

Patronem honorowym wystawy, która prezentuje ponad 300 unikatowych eksponatów ze zbiorów muzeów Polski i Litwy, jest senior rodu Sapiehów, książę Michał Sapieha. Na otwarcie wystawy z Brukseli do Wilna przybył z żoną Ghislaine i synem Aleksandrem.



"Dzięki dzisiejszej wystawie Sapiehowie powracają na ziemię przodków. Jestem wzruszony będąc świadkiem tego powrotu" - powiedział podczas uroczystości otwarcia wystawy Michał Sapieha. Odnotowując znaczenie wspólnego dziedzictwa Polski i Litwy i jej obecną wartość we wspólnej Europie, zapewnił: "Cieszę się ogromnie, że jednym z elementów łączących dwa kraje jest ród Sapiehów".



"Ta wystawa jest lekcją naszej historii" - powiedział minister kultury Litwy Arunas Gielunas. Prezentując rodzinę Sapiehów, "prezentujemy wiele stuleci, związków politycznych, kulturalnych i artystycznych między Litwą, Polską i innymi krajami europejskimi" - zaznaczył.



"Po Sapiehach pozostała nie tylko historia, ale też trwałe dziedzictwo na Litwie i w Polsce. Do rodzimej historii przeszli bowiem Sapiehowie nie tylko jako politycy i wodzowie, ale przede wszystkim jako wybitni mecenasi i kolekcjonerzy, szczodrzy fundatorzy kościołów i klasztorów, budowniczowie wspaniałych zamków i pałaców" - powiedział ambasador Polski na Litwie Janusz Skolimowski.



Prezentowane na wileńskiej wystawie eksponaty to m.in. dokumenty i książki, dzieła malarskie i graficzne, wyroby złotnicze, militaria, pamiątki rodzinne. Autentyczne eksponaty, pochodzące ze zbiorów muzeów Polski i Litwy, mają zaświadczać o szczególnych zasługach wybitnych przedstawicieli rodu Sapiehów dla dziedzictwa artystycznego i kulturalnego Litwy, Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, jak też dla rozwoju państwowości litewskiej.



Wystawa poświęcona magnackiej rodzinie Sapiehów, której organizatorami są przede wszystkim Zamek Królewski na Wawelu i Muzeum Narodowe-Pałac Wileńskich Książąt Litewskich, ma dwie odsłony. Część pierwsza była prezentowana od października do grudnia w Krakowie pt. "Sapiehowie, kolekcjonerzy i mecenasi". Wileńska wystawa jest drugą odsłoną.



W Wilnie wystawa będzie czynna przez trzy miesiące. Będzie jej towarzyszyć bogaty program edukacyjny i kulturalny.



Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a