W Wieliczce odsłonięto tablicę w 70. rocznicę zagłady Żydów

Na tablicy umieszczonej na budynku kamienicy w Rynku Górnym w Wieliczce przypomniano historię dramatycznych wydarzeń z 27 sierpnia 1942 r.



„Z rozkazu okupantów niemieckich Żydzi z Wieliczki i okolicznych miejscowości, zgromadzeni wcześniej w mieście, stawili się na łące w pobliskich Bogucicach. Przybyło około dziesięciu tysięcy osób. Ponad tysiąc starych i chorych rozstrzelano w Puszczy Niepołomickiej. Kilkaset zdolnych do pracy wywieziono do obozów. Pozostali zginęli w komorach gazowych w Bełżcu. Ci, którzy nie przybyli na rozkaz, byli mordowani w Wieliczce i Grabówkach. Z wielickiej społeczności żydowskiej ocaleli tylko nieliczni” – głosi napis na tablicy.



Według świadka tragicznych wydarzeń sprzed lat, prof. Uriego Schmueli, obecnie na świecie są tylko cztery osoby, które przeżyły tamtą zagładę. Jego zdaniem historia każdej z osób, która uszła z życiem, jest wyjątkowa. On sam - jak wspominał - nie zginął 27 sierpnia 1942 r. lub później w Bełżcu tylko dlatego, że przy selekcji Niemcy wyznaczyli jego ojca wyznaczono do pracy w wojennym przemyśle zbrojeniowym. Ojciec z kolei pociągnął za rękę także syna.



„Ja się wahałem, ale mama powiedziała po hebrajsku: +Idź z ojcem+. Poszedłem i żyję. Widocznie nieźle wyglądałem wtedy, bo nikt się nie zapytał, ile mam lat. Prawdopodobnie gdyby wyszło na jaw, że 14, to kazano by mi zostać” - powiedział prof. Schmueli.



Miejsce umieszczenia tablicy wybrano nieprzypadkowo. Kamienica ta jest obecnie własnością Anny Oganesov, która jest potomkinią rodziny Sznurów (bardzo znaczącej rodziny żydowskiej w tym podkrakowskim mieście przed wybuchem II wojny światowej). Jak jednak poinformowała PAP rzecznika prasowa Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka, Magdalena Golonka, docelowo będzie ona wisieć na ścianie miejscowej synagogi. Stanie się tak po zakończeniu jej renowacji, która ma się wkrótce rozpocząć.



Po odsłonięciu tablicy na Rynku Górnym w Wieliczce uczestnicy obchodów udali się na Cmentarz Żydowski, który znajduje się na obrzeżach miasta. Tam modlono się za zmarłych.



Podczas popołudniowych uroczystości w Centrum Edukacyjno–Rekreacyjnym „Solne Miasto” w Wieliczce zostanie wygłoszony wykład „Krótki rys historyczny Zagłada Żydów z Wieliczki i okolicznych miejscowości” Pawła Zarychty i Sebastiana Kołodziejczyka. Odbędzie się też prezentacja książki „Żydzi Wieliczki i Klasna 1872–2012. Teksty i fotografie”, którą opracowały Urszula Żyznowska i Anna Krzeczkowska.(PAP)



rcz/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17