W Tarnowie obchody Roku Hetmana Jana Tarnowskiego

„Mamy nadzieję, że po zakończonym projekcie tarnowianie będą mogli powiedzieć, iż postać hetmana Jana Tarnowskiego na nowo jest im bliska” – podkreśliła Dorota Skrzyniarz, zastępca prezydenta Tarnowa.



Obchody rozpoczną się w poniedziałek imprezą dla najmłodszych mieszkańców oraz inscenizacją historyczną z udziałem Spycimira Leliwity, króla Łokietka i hetmana Jana Tarnowskiego.



Tego samego dnia wieczorem podczas spotkania w ratuszu wręczone zostaną statuetka i prestiżowy tytuł „Ambasadora Tarnowa” przyznawane co roku osobie godnie reprezentującej miasto na arenie międzynarodowej.



W ratuszu zostanie otwarta też wystawa przedstawiająca początki Tarnowa, a na płycie głównej Rynku przechodnie będą mogli oglądać ekspozycję plenerową „Wielcy Tarnowianie”.



Podczas inauguracji obchodów Roku Hetmana Jana Tarnowskiego prezydent miasta Ryszard Ścigała przekaże w depozyt miejscowemu Muzeum Okręgowemu pochodzącą z lat dwudziestych XX wieku, miniaturę tarnowskiego Mauzoleum gen. Józefa Bema. Miasto zakupiło replikę od prywatnego właściciela.



W maju, w 450. rocznicę śmierci Jana Tarnowskiego, odbędzie się sesja historyczno-naukowa „Jan Tarnowski. Hetman Koronny i wielcy hetmani Rzeczypospolitej”. W gmachu głównym Muzeum Okręgowego zostanie otwarta wystawa prezentująca najciekawsze eksponaty pochodzące z czasów świetności rodu Tarnowskich. Będzie można zobaczyć dokumenty, miecze ze zbrojowni miejskiej oraz najdawniejsze plany i panoramy Tarnowa. Na przełom czerwca i lipca zaplanowano spotkanie reprezentantów miast posiadających Leliwę w herbie.



Jan Tarnowski (1488-1561) uważany jest za prekursora nowoczesnej myśli europejskiej. Był hetmanem Polski, hetmanem wielkim koronnym. Pochodził z wpływowej szlacheckiej rodziny Leliwitów Tarnowskich posiadającej status senatorski. W tym roku przypadają dwie rocznice: 480. rocznica bitwy pod Obertynem, w której polskie wojska pod dowództwem Jana Tarnowskiego pokonały armię mołdawską, oraz 450. rocznica śmierci hetmana.



Herb Leliwa przedstawia łukowaty księżyc z gwiazdą żółtą pośrodku na błękitnym polu. Oprócz Tarnowa Leliwę w herbie mają m.in. Przeworsk, Stryków, Mińsk Mazowiecki, Tarnopol, Tarnobrzeg, Sieniawa. (PAP)



rgr/ hes/





Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17