W sobotę rocznica założenia krakowskiego getta

Getto zostało powołane zarządzeniem gubernatora dystryktu krakowskiego dr Otto Wachtera z 3 marca 1941 r. Na terenie między Wisłą, Rynkiem Podgórskim, Krzemionkami i torami kolejowymi Kraków-Płaszów znalazło się ok. 18 tys. Żydów z całego Krakowa. Tylko niektórym z nich udało się przeżyć wojnę.



11-letnia Stella Mueller trafiła z rodziną do getta tuż po jego utworzeniu. „Do getta przybywa coraz więcej ludzi. Przywożą ich podobno z mniejszych gett, które likwidują w okolicznych miasteczkach. Ludzie ci opowiadają historie nie do uwierzenia, Mówią, że Niemcy mordują, biją, strzelają do dzieci i starców. Nie możemy w to uwierzyć, a oni tylko kiwają głowami” – wspominała w książce „Dziewczynka z listy Schindlera”. Jej słowa zostały przywołane na plakatach w języku polskim i angielskim.



Muzeum Galicja po raz kolejny przypomina krakowianom o rocznicy utworzenia getta. Przed rokiem w nocy z 2 na 3 marca na drzwiach kamienic na Kazimierzu pojawiły się kartki w formie nekrologu z imionami i krótką opowieścią o losach osób, które tam kiedyś mieszkały. „Jesteśmy muzeum żydowskim. Nam historia krakowskiego Kazimierza jest szczególnie bliska. Chcemy o niej przypominać i uczcić pamięć tych, którzy przeszli tragedię, i tych, którzy zginęli” – powiedziała PAP Natalia Oleksy z Muzeum Galicja.



W sobotę aktorzy teatru Barakah i wolontariusze będą na ulicach Krakowa na głos odczytywać wspomnienia mieszkańców getta m.in. u zbiegu Rynku Głównego i Brackiej, na ul. Szerokiej przed Starą Synagogą i na Rynku Podgórskim.



Muzeum Galicja zaprasza też na fotospacer, którego uczestnicy będą mogli zwiedzić dawne tereny getta z przewodnikiem. O godz. 17.00 w Muzeum odbędzie się wykład "Dzieciństwo za murami getta - o sytuacji dzieci w getcie krakowskim”, a wieczorem na murach budynków przy ul. Brackiej i na pl. Nowym wyświetlone zostaną wiersze wyróżnione w konkursie „Mury, które dzielą. Mury, które łączą”, zorganizowanym przez muzeum i portal Emultipoetry.eu.



Szczegółowy dotyczące sobotnich wydarzeń są dostępne na stronie internetowej Muzeum Galicja.(PAP)



wos/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17