W Sanoku powstaje replika galicyjskiego miasteczka

"Stoją już wszystkie obiekty rynku. W tej chwili trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynków, m.in. budujemy piece, kładziemy podłogi. Wykonujemy także elementy tzw. małej architektury, czyli ławeczki, balustrady, barierki" - powiedział Ginalski.



Niedawno wzniesiono dom szewca z Rybotycz, który był ostatnim z 26 obiektów odtwarzanego centrum. Odbiór budowlany zaplanowano na koniec czerwca.



"Myślę, że dotrzymamy terminu. Zaraz potem rozpoczynamy wyposażanie budynków. 10 września w Europejskim Dniu Dziedzictwa chcemy przyjąć pierwszych turystów" - dodał Ginalski.



Projekt przewiduje rekonstrukcję centrum małego podkarpackiego miasta z drugiej połowy XIX wieku. Ma pokazać jego funkcje: społeczne, gospodarcze i kulturowe. "Nie odtwarzamy wybranego miasta. Nie jest to też przypadkowy zestaw zachowanych domów. Miasteczko ma być syntezą dawnych miasteczek, charakterystycznych dla południowo-wschodniej Polski" - podkreśla dyrektor.



Obiekty są wyposażane w meble, sprzęty i urządzenia dające zwiedzającym obraz życia, pracy i wypoczynku mieszkańców galicyjskiego miasteczka. Normalnie będą działały m.in. sklep, karczma z kręgielnią, warsztaty produkcyjne.



Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko". Jego wartość wynosi ponad 20 mln zł, dofinansowanie unijne stanowi prawie 12 mln zł.



Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku powstało w 1958 roku. Na obszarze 38 ha zgromadzono około 150 obiektów charakterystycznych dla budownictwa w południowo-wschodniej Polsce. Najstarszy zabytek - chałupa z Dąbrówki koło Sanoka-pochodzi z 1681 r.(PAP)



kyc/ abc/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a