W Polsce pamiętano o 10. rocznicy zamachów terrorystycznych w USA

Główna uroczystość, podczas której przedstawiciele najwyższych polskich władz oddali hołd ofiarom zamachów, odbyła się w warszawskim parku Skaryszewskim. Wzięli w niej udział m.in. dyrektor Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, wicepremier Waldemar Pawlak, szef MSZ Radosław Sikorski, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, wicemarszałek Senatu Zbigniew Romaszewski, b. marszałek Sejmu Marek Borowski oraz parlamentarzyści, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, służb mundurowych i mieszkańcy stolicy.



Zebrani o godz. 14.46 (czasu polskiego, w momencie uderzenia pierwszego samolotu w wieżę WTC) stojąc oddali cześć ofiarom zamachów, zawyły też syreny strażackie. Następnie odbyła się ekumeniczna modlitwa za zmarłych, a pod pomnikiem upamiętniającym polskie ofiary zamachów złożono wieńce.



Ambasador USA w Polsce Lee Feinstein mówił podczas uroczystości, że historia zbliżyła Stany Zjednoczone i Polskę, również po 11 września. "W momencie tragedii Amerykanie szukali pocieszenia i wsparcia u siebie nawzajem, ale też u przyjaciół na świecie. Żaden inny kraj nie odpowiedział tak szybko i tak zdecydowani jak Polska. Po zamachach byliście z nami - pamiętamy" - mówił ambasador.



Szef MSZ Radosław Sikorski mówił, że "czuliśmy i czujemy ból Ameryki", a dla niego wspomnienie o zamachach mają też wymiar osobisty poprzez m.in. kontakt z żoną, która jest Amerykanką. Sikorski zadeklarował również, że najlepszym odzewem na terroryzm jest wzmocnienie więzi sojuszniczych, wzmocnienie współpracy wywiadowczej i promocja demokracji.



Gen. Koziej odczytał list prezydenta Bronisława Komorowskiego, który w imieniu RP - oddał hołd ofiarom zamachów. Prezydent napisał, że rana zadana 10 lat temu demokratycznemu światu nadal się nie zabliźniła. Ocenił ponadto, że wydarzenia z 11 września uświadomiły nam, że o wspólne wartości trzeba walczyć razem.



Z kolei Waldemar Pawlak przypominał nazwiska polskich ofiar zamachów 11 września i


podkreślał, że należy skupiać się bardziej na pamięci o ofiarach zamachów terrorystycznych, a nie na tych, którzy popełnili zbrodnie. Natomiast Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreślała, że tak niebezpieczny fundamentalizm religijny nie powinien być łączony z konkretną religią.



Rocznicę obchodzono też w innych miastach. W Gdyni złożono kwiaty i zapalno znicze przy tablicy pamiątkowej przed Centrum "Gemini" poświęconej ofiarom zamachu na WTC. Uroczystość rozpoczęła minuta ciszy, następnie odegrano utwór "Amazing Grace" (Cudowna łaska).



W Kielcach dzieci i młodzież z tamtejszych szkół pod poświęconym ofiarom terroryzmu pomnikiem Homo Homini ustawiły 2600 zniczy z nazwiskami ofiar ataku na nowojorskie wieże World Trade Center. Uroczystości rocznicowe zorganizowały władze Kielc i regionu świętokrzyskiego. Uczestniczyli w nich m.in. dyplomaci, przedstawiciele amerykańskiej policji, FBI i Departamentu Obrony USA oraz strażacy i policjanci, harcerze i politycy. Zgromadzeni modlili się za ofiary terroryzmu. Pod pomnikiem złożono także wieńce.



Rocznicy zamachów z 2001 r. była poświęcona konferencja polityków SLD. Zdaniem posła SLD Tadeusza Iwińskiego, zamachy z 11 września symbolicznie zamknęły wiek XX, zakończyły czas totalnej dominacji Stanów Zjednoczonych w stosunkach międzynarodowych i zwróciły uwagę świata na mechanizmy zachodzące w innych częściach globu. Natomiast były wiceminister obrony narodowej, obecnie europoseł, Janusz Zemke zwracał uwagę, że za zamachami w Nowym Jorku poszły kolejne - na Bali, w Madrycie i Londynie. Zemke podkreślał, że w tych zamachach ginęli też Polacy, więc - choć w Polsce takich zamachów nie było - problem światowego terroryzmu jest też problemem Polski.(PAP)



her/ mhr/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a