W Płocku uczczono pamięć obrońców miasta w 1920 r.
Płock jest drugim po Lwowie miastem, które za swą bohaterską postawę w wojnie obronnej 1920 r. otrzymało od marszałka Józefa Piłsudskiego odznaczenie wojskowe - Krzyż Walecznych. W obronie miasta uczestniczyli jego mieszkańcy, w tym kobiety i harcerze.
Podczas mszy biskup Marcinkowski powiedział, że ci, którzy przed 91 laty stanęli do obrony Polski, żołnierze i cywile, dowiedli słowem i czynem, pracą i postawą, a także zmaganiem i walką, co znaczą słowa Ojczyzna, naród, patriotyzm, niepodległość, honor i Bóg.
Przypominając wydarzenia z wojny 1920 r., biskup Marcinkowski podkreślił, że podczas Bitwy Warszawskiej, która zapoczątkowała kontrofensywę wojsk polskich, starły się nie tylko armie dwóch państw, "ale też dwie krańcowo różne ideologie, dwa sposoby pojmowania rzeczywistości: bolszewickie zniewolenie i polskie umiłowanie wolności".
"Śmiałe decyzje marszałka Piłsudskiego, talent i dyscyplina dowódców, niezwykłe poświęcenie polskiego żołnierza, wielka ofiarność, samozaparcie, zjednoczenie i braterstwo całego narodu, przyniosły nam zwycięstwo, obroniliśmy Rzeczypospolitą" - powiedział w kazaniu biskup. "W takim dniu, jak dzisiaj, odczuwamy dumę z własnej historii i z dorobku poprzednich pokoleń. Czerpiemy naukę z ich ofiarnego patriotyzmu, zatrzymujemy się nad najcenniejszymi wartościami, które nas jako naród określają, spajają i umacniają" - dodał.
Nawiązując do czasów współczesnych, biskup Marcinkowski zaznaczył, że obecnie można z niepokojem obserwować "duchową sytuację Polski", w której życiu publicznym "dochodzi do głosu arogancja, jednostronność, buta, pewność siebie, monopol na rozwiązywanie problemów, nienawiść do inaczej myślących", a wiele mediów, tracąc obiektywizm, "poszło na służbę manipulacji, jednostronnej propagandy". "Prawda dziś nie jest w cenie. Prawdą się nie żyje. Prawdy nie chce się dociekać. Wierność prawdzie bywa przyczyną spychania niektórych osób na margines lub usuwa się ich wręcz z życia publicznego" - ocenił biskup Marcinkowski.
Po mszy w płockiej katedrze złożono kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. W uroczystościach uczestniczyli m.in. płoccy parlamentarzyści Julia Pitera (PO) i Wojciech Jasiński (PiS).
Armia bolszewicka, chcąc przedostać się na tyły wojsk polskich, zaatakowała Płock 18 sierpnia 1920 roku. Walka o miasto i przyczółek mostu przez Wisłę trwała 21 godzin. W obronie wzięli udział wszyscy płocczanie, w tym kobiety i dzieci. Na ulicach wzniesiono barykady. W bitwie zginęło 250 osób, w tym 100 cywilów, a 300 zostało rannych. Najmłodszym poległym był 14-letni harcerz Antolek Gradowski. Kilkuset mieszkańców miasta trafiło do niewoli bolszewickiej, większość została później rozstrzelana.
Dzięki bohaterskiej postawie mieszkańców Płock pozostał niezdobyty, a bolszewicy zmuszeni do odwrotu.
W kwietniu 1921 r. podczas wizyty w Płocku marszałek Piłsudski uhonorował obrońców miasta najwyższymi wojskowymi odznaczeniami. Krzyżami Walecznych odznaczeni zostali wtedy m.in. harcerze: czterokrotnie ranny w walkach 14-letni Józef Kaczmarski i 12-letni Tadeusz Jeziorowski - obaj zginęli we wrześniu 1939 r., a także pośmiertnie Antolek Gradowski. (PAP)
mb/ abr/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17