W Peru odkryto zbiorowy grób sprzed 1000 lat
Odkrycia dokonał zespół z belgijskiego uniwersytetu Universite Libre de Bruxelles na stanowisku Pachacamac, położonym 30 kilometrów na południowy wschód od Limy - stolicy Peru.
Duże miejsce pochówku sprzed 1000 lat, ukryte dotąd wśród pozostałości miasta Pachacamac, zawierało szkielety i zmumifikowane szczątki ponad 80 osób.
Odkryty grób ma kształt owalu o długości około 18 metrów; na jego obwodzie znajdowało się 12 ciał niemowląt i małych dzieci, ułożonych głowami w kierunku wnętrza owalu, gdzie naukowcy odnaleźli szczątki kolejnych 70 osób - kobiet i mężczyzn w różnym wieku.
Obok ludzkich ciał archeolodzy odnaleźli szczątki psów i świnek morskich, a także wyroby ceramiczne, malowane drewniane maski i inne przedmioty pochodzące z ok. 1000 roku.
Jak poinformował archeolog Piotr Eeckhout, na tym etapie badań nie można wykluczyć, że w odkrytym grobie znajdują się ciała rytualnych ofiar z ludzi.
Wszystkie ślady na stanowisku wskazują na to, że zbiorowy grób przetrwał w nienaruszonym stanie do obecnych czasów mimo tego, że opuszczone całkowicie w XVI wieku miasto było przez stulecia wielokrotnie plądrowane.
Pachacamac zostało założone w I w. n.e. przez przedstawicieli lokalnej kultury Lima jako ośrodek religijny, a w okresie panowania kultury Wari (ok. 600-800 r. n.e.) rozwinęło też funkcje centrum administracyjnego i ekonomicznego.
Kilka kolejnych stuleci miasto rozwijało się jako niezależne centrum religijne aż do 1470 roku, kiedy Inkowie przejęli nad nim kontrolę. Zdobycie Pachacamac przez Hiszpanów i jego ograbienie w 1533 roku doprowadziło w ciągu kilku lat do całkowitego spustoszenia miasta. (PAP)
jot/ agt/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17