W Łomży uczczono 70. rocznicę likwidacji getta

Kwiaty złożono także przed tablicą przy ul. Senatorskiej w Łomży, znajdującej się w miejscu synagogi wysadzonej przez Niemców. Upamiętnia ona 9 tys. Żydów, którzy znaleźli się w getcie.



"Spotykamy się, aby zapewnić, że nie wymazujemy z pamięci ludzkiej cierpienia, które wpisało się w historię naszego miasta i naszego kraju" - mówił w czasie uroczystości prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski.



Ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner podkreślał znaczenie pamięci o tragicznych wydarzeniach. Mówił, że cieszy go obecność na obchodach młodzieży, bo - jak mówił - jeśli młode pokolenie będzie pamiętało o przeszłości, będzie można wierzyć, że takie wydarzenia się nie powtórzą.



Getto w Łomży utworzone zostało latem 1941 roku. W sierpniu 1941 roku w getcie znaleźli się nie tylko miejscowi Żydzi, ale także pochodzący z okolicznych miejscowości: Jedwabnego, Piątnicy, Stawisk, Wizny i Rutek. Już wtedy miały miejsce egzekucje w lesie koło Giełczyna. M.in. 17 września 1941 roku wywieziono z getta i rozstrzelano 2 tys. osób.



Ostateczna likwidacja getta rozpoczęła się 1 listopada 1942 r. Większość, czyli ok. 7 tys. Żydów, została deportowana do obozu przejściowego w Zambrowie, skąd później trafili do obozu zagłady Auschwitz.



"Akcja była nagła i zaskoczyła żydowskich mieszkańców Łomży. Rozpoczęła się we wczesnych godzinach porannych, Żydzi zostali spędzeni ze swoich mieszkań na rynek i stamtąd furmankami porozwożono ich do najbliższych obozów przejściowych" - powiedziała PAP dr Ewa Rogalewska z oddziału IPN w Białymstoku. Jednym z tych obozów był obóz w Zambrowie, a pozostali mieszkańcy łomżyńskiego getta trafili do obozu w Boguszach k. Grajewa.



Historycy obliczają, że od listopada 1942 roku do marca 1943 z okręgu białostockiego zamordowano 100-130 tys. Żydów.



Rocznicowe uroczystości odbyły się we wtorek także przy zbiorowych mogiłach w lesie giełczyńskim, gdzie od lipca 1942 r. do września 1944 r. Niemcy rozstrzelali ok. 12 tys. osób, w tym około 7 tys. Żydów.



W Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży otwarto wystawę pt. „Księga Pamięci Żydów Łomżyńskich”. To przede wszystkim zbiór prawie 90 fotografii ilustrujących życie Żydów w mieście, od końca XIX wieku do likwidacji getta. Pochodzą one z książki „Łomża – Pamięci Wspólnoty Żydowskiej”, wydanej w 1952 roku w Izraelu. Na ekspozycji są też m.in. przedmioty kultu religijnego.(PAP)



rof/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a