W Nowym Targu pochowano szczątki czerwonoarmistów

Pochówek odbył się z wojskowym ceremoniałem, z udziałem władz Nowego Targu i policji. Modlitwę w intencji poległych odmówił ksiądz z parafii św. Katarzyny w Nowym Targu.



Na pierwsze cztery groby czerwonoarmistów, którzy zginęli podczas działań wojennych w 1945 roku, natrafili pracownicy budowlani podczas prac ziemnych przy przebudowie Placu Słowackiego w ubiegłym tygodniu. Kolejne cztery groby ze szczątkami żołnierzy radzieckich odkryto kilka dni później.



Zgodnie z procedurą przewidzianą w takich wypadkach zostali powiadomieni Wojewoda Małopolski, Prokurator Rejonowy w Nowym Targu oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Wojewoda Małopolski wydał pozwolenie na przeniesienie szczątków żołnierzy na cmentarz komunalny i pochowanie ich w kwaterze żołnierzy radzieckich.



Według niektórych historyków, czerwonoarmiści polegli w wyniku wybuchu miny, podłożonej przez Niemców w budynku nowotarskiego gimnazjum, inni historycy uważają, że zginęli oni w toku działań wojennych.



Po wojnie na Placu Słowackiego w Nowym Targu powstał pomnik ku czci żołnierzy radzieckich, który w 1991 roku, na mocy podjętej rok wcześniej uchwały rady miasta, został zdemontowany i przeniesiony na nowotarski cmentarz. Podczas demontażu pomnika nie odnaleziono szczątków czerwonoarmistów. (PAP)



szb/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a