W Nieporęcie odkopano wazowski dwór

Udostępnione szerszej publiczności byłyby kolejną atrakcją turystyczną Nieporętu oraz jedynym tego rodzaju zabytkiem na Mazowszu.



Fragment murów po myśliwskim dworze, który 400 lat temu wybudowany został przez króla Polski - Zygmunta III Wazę, odkopano w Nieporęcie podczas tegorocznych wykopalisk. O tym, że mogą tam istnieć, przypuszczano już od 2006 r., kiedy to podczas budowy boiska ze sztuczną nawierzchnią przy Szkole Podstawowej w Nieporęcie wykopano m.in. kafle z królewską koroną Wazów. "Na razie odkryty został narożnik dworu a pozostałe mury wchodzą pod salę gimnastyczną szkoły podstawowej w Nieporęcie. W jakim one są stanie, trudno mi powiedzieć. Nie wiem czy nie zostały zniszczone przy budowie sali i szkoły" – wyjaśnia Wawrzyniec Orliński.



W czasach swej świetności dwór wykonany był z drzewa modrzewiowego, miał kaplicę i zabudowania gospodarcze, a także znajdowały się w nim piece kaflowe. Był niezwykle piękny i precyzyjnie obrobiony. Informacje o tym, jak wyglądał znajdują się w zapiskach ambasadora towarzyszącego Marii Ludwice, żonie króla Władysława IV oraz w opisach Jana Ursyna Niemcewicza. Królewska rodzina i dworzanie spędzali czas w myśliwskim dworu w Nieporęcie m.in. wtedy, gdy w Warszawie było morowe powietrze. Ciekawostką jest również to, że odbywały się w nim pierwsze przedstawienia teatralne na podstawie sztuk napisanych np. przez Jana Andrzeja Morsztyna.



Olga Gajda (PAP)




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17