W niedzielę mija 31. rocznica podpisania Porozumienia Katowickiego
Rocznicowe obchody odbędą się już w piątek. Rozpoczną się od mszy św. w sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Dąbrowie Górniczej-Gołonogu. Później zostaną złożone kwiaty pod krzyżem znajdującym się za bramą główną Huty Katowice oraz uroczystości pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia sprzed lat.
Udział w rocznicowych obchodach weźmie Andrzej Rozpłochowski, przywódca strajku w Hucie Katowice w 1980 roku i sygnatariusz porozumienia sprzed 31 lat. Wśród gości znajdą się szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz oraz Bogdan Biś, wiceprzewodniczący Komisji Krajowej związku.
W ocenie Rozpłochowskiego, Porozumienie Katowickie jest dzisiaj najmniej pamiętane, bo ówczesna propaganda nie zaliczyła go do trzech innych, zawartych w Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu. „Tymczasem to dopiero Porozumienie Katowickie zapewniło obowiązywanie treści wszystkich zawartych wówczas porozumień na terenie całego kraju” - podkreśla Rozpłochowski.
Jak dodaje, to sygnatariusze Porozumienia Katowickiego, jako pierwsi w Polsce, już 6 września 1980 roku zwrócili się do innych działaczy o poparcie apelu, aby tworzyć jeden ogólnokrajowy ruch związkowy.
„Dzięki poparciu tej inicjatywy przez większość środowisk w Polsce, 17 września doszło do utworzenia NSZZ +Solidarność+, co przesądziło o początku końca komunizmu w naszej ojczyźnie. Komuniści mieli więc powody, aby znaczenie i pamięć Porozumienia Katowickiego jak najbardziej ograniczać” - ocenił Rozpłochowski.
W 1982 r. Rozpłochowski został aresztowany i - wraz z sześcioma innymi członkami Komisji Krajowej związku - oskarżony o próbę obalenia przemocą ustroju socjalistycznego. W 1988 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Do kraju wrócił w 2010 r.
Aby przywrócić pamięć i znaczenie wydarzeń sprzed ponad 30 lat, kilka tygodni temu sygnatariusze Porozumienia Katowickiego i przywódcy związkowi z tamtego okresu powołali stowarzyszenie o nazwie Porozumienie Katowickie 1980 - Stowarzyszenie Na Rzecz Pamięci. Jego prezesem został Rozpłochowski.
Porozumienie Katowickie, po Szczecinie, Gdańsku i Jastrzębiu Zdroju, były ostatnim spośród porozumień społecznych podpisanych w sierpniu i we wrześniu 1980 roku pomiędzy strajkującymi robotnikami i przedstawicielami władz PRL. Umowy społeczne w Hucie Katowice podpisywano trzykrotnie. Najważniejszy dokument sygnowano 11 września. Jego zapisy dotyczyły przede wszystkim gwarancji realizacji Porozumienia Gdańskiego w zakresie powoływania, organizowania i funkcjonowania struktur NSZZ "Solidarność" na terenie całego kraju.
Strona rządowa gwarantowała m.in. dostęp do mediów, zwolnienie z obowiązku pracy osób pełniących funkcje związkowe z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, udostępnienie przez dyrekcje lub władze terenowe pomieszczeń na działalność związkową oraz możliwość współdecydowania o sprawach pracowniczych i socjalnych. Rząd zobowiązał się także do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim strajkującym i ich rodzinom.(PAP)
kon/ hes/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17