W Mińsku stanie pomnik służby bezpieczeństwa

Pomnik z brązu autorstwa Uładzimira Żbanoua, wysokości 3,5 m i szerokości 2 m, stanie na terenie Instytutu Narodowego Bezpieczeństwa Białorusi w Mińsku w grudniu, kiedy przypada 95. rocznica utworzenia Ogólnorosyjskiej Nadzwyczajnej Komisji do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem (Czeka).



Na pomniku znajdą się trzy płaskorzeźby: założyciela Czeka Feliksa Dzierżyńskiego, żołnierza z czasów II wojny światowej symbolizującego wszystkich czekistów walczących z faszyzmem oraz współczesnego pracownika organów bezpieczeństwa państwowego – powiedział gazecie pułkownik Alaksandr Kislickij.



Jak pisze „Narodnaja Gazieta”, pomnik będzie poświęcony „współczesnemu Stierlitzowi”, który „kontynuuje sławne tradycje wielu pokoleń pracowników organów bezpieczeństwa naszego kraju”. (Stierlitz to główny bohater popularnego niegdyś radzieckiego serialu "Siedemnaście mgnień wiosny".)



„Im rzadko stawia się pomniki i tablice pamiątkowe. Bojownicy niewidzialnego frontu najczęściej pozostają w cieniu uwagi społecznej i podczas odchodzenia na zasłużony odpoczynek. Ale niewidzialny nie znaczy nieistniejący. Tu, tak samo jak na rzeczywistej wojnie, poważaniem cieszy się męstwo i cześć, dobroć i nieustanna gotowość do walki. Dlatego już dawno nadszedł czas, by wyprowadzić ich ze strefy niewidzialności” – czytamy.



"Żelazny Feliks", założyciel słynącej z okrucieństwa sowieckiej policji politycznej Czeka, urodził się w Dzierżynowie, kilkanaście kilometrów od Iwieńca pod Mińskiem. Co roku odbywają się tam uroczystość przyjmowania na służbę nowych funkcjonariuszy KGB. Dzierżyński ma już w Mińsku swój pomnik – jego popiersie stoi na skwerze naprzeciwko siedziby KGB.



Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)




Dyskusja na dany temat:


  • Bati napisał:

    Nic w tym dziwnego, że bandyta Łukaszenko wystawia pomnik bandytom i mordercom.



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17