W Małopolsce powstaje Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej

Szlak ma przypominać o miejscach i ludziach, którzy na Froncie Wschodnim wsławili się poprzez swoje bohaterskie czyny.



Stworzenie ponadregionalnego Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej to ogólnopolska inicjatywa, w którą włączyło się osiem województw. Projekt ma na celu stworzenie nowej atrakcji turystycznej o znaczeniu ogólnopolskim, poprzez wykorzystanie do celów turystycznych zachowanych miejsc walki, obiektów i materialnych śladów I Wojny Światowej na ziemiach polskich.



"Województwo małopolskie prace nad stworzeniem szlaku rozpoczęło w 2010 roku, a w tym momencie dysponuje już prawie gotową infrastrukturą. Jak dotąd, dokonano inwentaryzacji oraz wytyczenia szlaku na terenie Małopolski, zakończyło się pozycjonowanie GPS poszczególnych obiektów, a do końca listopada zostaną one oznakowane tablicami informacyjnymi w językach: polskim, angielskim i niemieckim" - poinformowala PAP Elżbieta Kantor, dyrektor Departamentu Turystyki, Sportu i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.



Jak dodała, jeszcze w tym roku rozpoczną się działania promujące szlak, skierowane do turystów zagranicznych: w szczególności na rynku austriackim, niemieckim, słowackim, węgierskim, czeskim i rosyjskim.



Realizację prac na małopolskim odcinku Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej małopolski urząd marszałkowski powierzył oddziałowi PTTK Ziemi Tarnowskiej; projekt wspierają także starostwa powiatowe w Tarnowie oraz w Gorlicach.



Według pełnomocnika Marszałka Województwa Małopolskiego ds. projektu Ryszarda Żądło, w Małopolsce prace nad stworzeniem Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej są najbardziej zaawansowane spośród wszystkich województw uczestniczących w projekcie.



"Na przyszły rok pozostało umieszczenie na trasie szlaku oznakowań drogowych: będą to m.in. tablice informujące o lokalizacji danego obiektu oraz drogowskazy. Planujemy także liczne działania promocyjne (m.in. wydawanie folderów, wizyty studyjne), jak również organizację imprez patriotycznych, które będą nawiązywały do historii I Wojny Światowej oraz odzyskania przez Polskę niepodległości" - zapowiada Ryszard Żądło.



Współtwórcy szlaku podkreślają, że województwo małopolskie zajmuje na mapie Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej miejsce szczególne. To tutaj w pierwszych dniach maja 1915 roku odbyła się bowiem słynna bitwa pod Gorlicami, nazywana "operacją gorlicką". Była ona największą operacją militarną Frontu Wschodniego, która stała się przełomowym wydarzeniem w walkach austriacko-rosyjskich i złamała w znacznej mierze rosyjską ofensywę.



Na terenie Małopolski, w szczególności w okolicach Gorlic i Tarnowa, można napotkać ukryte wśród lasów cmentarze z okresu I wojny światowej. Są to miejsca spoczynku żołnierzy różnych narodowości: Polaków, Austriaków, Niemców, Rosjan, Węgrów, Bośniaków, Czechów, Słowaków, Włochów. Twórcami tych cmentarzy byli artyści, rzeźbiarze i architekci.



Na małopolskim odcinku Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej znajdą się najcenniejsze spośród 400 cmentarzy wojennych w Małopolsce. Wśród innych obiektów, które będzie można zwiedzać, są m.in.: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie (jest m.in. w posiadaniu kolekcji samolotów z I Wojny Światowej), krakowskie twierdze, a także miejsca związane z Józefem Piłsudskim. (PAP)



hp/ dym/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a