W Lubuskiem odkryto krzemienie do krzesania ognia sprzed 12 tys. lat

Funkcję przedmiotów rozpoznała w trakcie opracowywania wyników badań dr Małgorzata Winiarska-Kabacińska z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu – poinformowało poznańskie muzeum w komunikacie prasowym.



To bardzo rzadkie znalezisko. Na terenie Europy znanych jest zaledwie kilka podobnych zabytków z czasów późnego paleolitu, przypisywanych społecznościom kultury hamburskiej. Artefakty tego typu interpretowane są jako przedmioty służące do niecenia ognia. Krzemieniem uderzano w piryt (minerał mylony czasem ze szlachetnymi kruszcami, stąd nazywany „złotem głupców”), by skrzesać ikrę.



Odkrycia dokonano dzięki specjalistycznym badaniom laboratoryjnym.



„Analizy traseologiczne polegają na obserwacji i rejestrowaniu wszelkich śladów i przekształceń widocznych na powierzchniach zabytków z użyciem mikroskopów. Następnie porównujemy je z tym śladami, które widoczne są na powierzchniach kopii zabytków uzyskiwanych w trakcie wykonywania eksperymentów. O funkcji dwóch krzemieni znalezionych w czasie prac archeologicznych świadczą charakterystyczne ślady widoczne na wierzchołkach tych okazów i fakt, że zostały poddane działaniu wysokich temperatur” – wyjaśnia dr Winiarska-Kabacińska.



Interesujące zabytki znaleziono w czasie wykopalisk na stanowisku archeologicznym datowanym na czasy kultury świderskiej z XI/X tysiąclecia p.n.e. Badania w Ośnie Lubuskim koordynowała z ramienia IAE PAN dr Iwona Sobkowiak-Tabaka.



Ówcześni mieszkańcy dzisiejszych terenów Polski żyli w niewielkich grupach, które trudniły się myślistwem – co poświadczone jest licznymi znaleziskami misternie wykonanych grotów krzemiennych i harpunów. Wraz z wytopieniem się lądolodu w Skandynawii ok. 9600 roku p.n.e. część mieszkańców zasiedlających obszar dzisiejszej Polski, udała się za zwierzyną na północny-wschód. Ich miejsce zajęła ludność z zachodniej części Europy.(PAP)



szz/ agt/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a