W lesie niedaleko Prabut znaleziono srebrny skarb z XI wieku

Jak powiedziała PAP Danuta Król z Muzeum Archeologicznego, skarb został znaleziony w poniedziałek i tego dnia trafił do placówki. „W tej chwili rozpoczynamy wstępną selekcję i konserwację przedmiotów, które się na niego składają” – wyjaśniła Król.



Dodała, że wśród przedmiotów znalezionych w lesie jest m.in. srebrna kaptorga – noszone przez dawnych Słowian na szyi pudełko przeznaczone na zioła, pachnidła czy amulety. „Mamy pięć zachowanych w bardzo dobrym stanie i wykonanych z wysokiej próby srebra, pierścionków. Są zawieszki – niektóre w kształcie konika czy bransolety z zakończeniami w kształcie głowy węża” – powiedziała Król.



Jak dodała, wśród monet składających się na skarb są – pochodzące z XI wieku monety niemieckie, ale też arabskie monety z tego czasu. W miejscu znalezienia skarbu natrafiono też na fragmenty tkaniny oraz glinianego garnka, w którym najprawdopodobniej skarb został ukryty.



„Więcej na temat znalezionych przedmiotów będziemy mogli powiedzieć, gdy obejrzą je specjaliści od garncarstwa, biżuterii czy monet” – wyjaśniła dodając, że srebrne przedmioty składające się na znalezisko ważą w sumie ok. pół kilograma.



Dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku Henryk Paner powiedział PAP, że chciałby, aby znaleziony skarb, po przejściu konserwacji, wzbogacił wystawę stałą gdańskiej placówki. Zapytany o wartość znaleziska wyjaśnił, że w Polsce na tego typu skarby trafia się co kilka lat. „Jednak w naszych okolicach od dawna nie było tego typu przypadków” – powiedział dyrektor.



Skarb znalazł mężczyzna, który przejeżdżał przez las rozciągający się między miejscowością Susz (woj. warmińsko-mazurskie) i Prabuty (woj. pomorskie). W lesie wykonywano ostatnio jakieś prace, które najprawdopodobniej wzruszyły ziemię i przypadkiem wydobyły skarb na powierzchnię.



Mężczyzna, który znalazł skarb, zgłosił ten fakt do wiceburmistrza Prabut, a ten – do pomorskiego konserwatora zabytków. „My z kolei poinformowaliśmy o sprawie Muzeum Archeologiczne i w poniedziałek przywieźliśmy skarb do Gdańska” – powiedział PAP rzecznik konserwatora zabytków, Marcin Tymiński.



Jak dodał Tymiński, jest duże prawdopodobieństwo, że znalazca skarbu otrzyma nagrodę z ministerstwa kultury. „Maksymalnie może ona wynieść 25-krotność średniego wynagrodzenia, zwykle jednak jest niższa. Najwyższa nagroda, o jakiej słyszałem, wynosiła 30 tysięcy złotych” – powiedział Tymiński.



aks/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a