W Kostrzynie ekshumowano szczątki ponad 100 żołnierzy radzieckich

„W większości przypadków podczas ubiegłotygodniowej ekshumacji odkrywaliśmy szkielety pozbawione nie tylko głów, ale również szyi czy mniejszej bądź większej części klatek piersiowych. Jest to efekt przeprowadzonej szybko i niedokładnie ekshumacji z 1953 roku” - wyjaśnił Socha.



Podczas ostatnich prac ekshumacyjnych w ziemi znaleziono także fragmenty mundurów, guziki, skórzane buty i pasy oraz przedmioty osobiste poległych. Do znalezisk luźnych z wykopów grobowych należą dwa medale +Za zasługi bojowe+. Każdy z nich posiada swój unikalny numer.



„Na tej podstawie będziemy w stanie zidentyfikować przynajmniej dwóch żołnierzy, którzy po wojnie spoczęli na kostrzyńskiej nekropolii” - zapowiedział Socha.



Przed wojną w miejscu cmentarza znajdował się stadion sportowy. Pod koniec II wojny światowej stał się on cmentarzem wojennym, na którym pochowano czerwonoarmistów, którzy w 1945 roku zginęli podczas zaciekłych walk o Kostrzyn.



W 1953 roku cmentarz został zlikwidowany, a 1177 ciał poległych przewieziono z tej nekropolii na cmentarze wojenne w Cybince-Białkowie i Gorzowie Wlkp.



Obecnie ten obszar porasta las, a po samym cmentarzu pozostał tylko pomnik oraz relikty bramy wjazdowej. W maju br. Muzeum Twierdzy Kostrzyn przeprowadziło badania sondażowe, które wykazały, że ziemia nadal skrywa szczątki żołnierzy.



W pracach ekshumacyjnych brały udział: Grupa Poszukiwawcza "Witeź", wolontariusze z Litwy i Łotwy zrzeszeni w Organizacji Poszukiwawczej "Patriota" oraz wileńskiej grupie „Zapomniani Żołnierze”, grupa kostrzyńskich wolontariuszy oraz pracownicy Muzeum Twierdzy Kostrzyn.



Szczegółowego raportu z przeprowadzonych prac należy spodziewać się za ok. dwa miesiące. (PAP)



mmd/ ls/ gma/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a