W Koninie odsłonięto tablicę upamiętniającą prof. Mieczysława Bekkera

Tablica przypomina, że w latach 1913-1939 Bekker wychowywał się w Gosławicach. Był absolwentem miejscowego gimnazjum, a później Politechniki Warszawskiej. Jego pojazd uczestniczył w trzech ostatnich misjach Apollo i służył astronautom do jeżdżenia po księżycu.



W Gosławicach nadal mieszkają ludzie, którzy dobrze pamiętają młodego Bekkera i jego ojca, który był kierownikiem biura miejscowej Cukrowni. Tablicę ufundowali jej byli pracownicy, na pamiątkę pobytu profesora na ich spotkaniu branżowym w 1979 r.



"Bekker dokonał rzeczy rzeczywiście podstawowych. Opublikował trzy tomy wyników badań i opracował od strony matematycznej zależności jakie występują pomiędzy systemem grunt-pojazd. Pojazdy, nad którymi pracował, powinny się poruszać - jak wymagała armia - po różnych terenach" - powiedział krewny uczonego prof. Edmund Waleriańczyk.



Bekker mieszkał w Gosławicach od ósmego roku życia. W 1924 r. zdał maturę w Koninie. W 1942 r. dostał się do Kanady, a 12 lat później przeniósł się do USA, do wojskowego Laboratorium Lokomocji Lądowej. Jak podał propagator historii Konina Tomasz Andrzej Nowak, Bekker przyjechał do tego miasta w 1971 r., a podczas kolejnej wizyty w 1979 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela. Do końca życia wspominał swoich konińskich kolegów i czas nauki w tym mieście. Zmarł w 1989 r. w Kalifornii. Miał 84 lata.



W poniedziałkowych uroczystościach uczestniczył pierwszy polski kosmonauta Mirosław Hermaszewski. Był także prof. Waleriańczyk.(PAP)



zak/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17