W końcu lipca w Gnieźnie - widowisko plenerowe "Koronacja królewska"

"Pierwsza stolica Polski będzie pod koniec lipca przeżywała ważne wydarzenie - widowisko plenerowe +Koronacja królewska+. Wśród zorganizowanych w jego ramach imprez będzie można zobaczyć m.in. rekonstrukcje walki wojów Bolesława Chrobrego z Prusami i śmierci św. Wojciecha oraz przybycia cesarza Ottona III na zjazd gnieźnieński. To już kolejna tego typu impreza, w tym roku współfinansowana ze środków unijnych. W ubiegłym roku uczestniczyło w niej kilkanaście tysięcy turystów, którzy przybyli do pierwszej, historycznej stolicy państwa polskiego" - opowiadał podczas środowej konferencji prasowej w Warszawie prezydent Gniezna, Jacek Kowalski.



W programie plenerowego widowiska znajdą się także scenki teatralne nawiązujące do historycznych sag i mitów np. "Legenda o Lechu, Czechu i Rusie", widowisko "Dawno, dawno temu..." w wykonaniu Teatru Trójkąt z Zielonej Góry oraz korowód historyczny ulicami Starego Miasta. W zrekonstruowanym średniowiecznym obozowisku można będzie spróbować potraw przyrządzonych według dawnych przepisów, spróbować swoich sił w wyrobie sieci rybackich i biżuterii, tkaniu, szyciu sakiewek ze skóry czy toczeniu naczyń na kole garncarskim, a najmłodsi będą mogli m.in. zagrać w średniowieczną wersję kręgli.



Chętni będą mogli także przymierzyć stroje z epoki, zmierzyć się w walce z wojami, popływać po Jeziorze Jelonek w replice łodzi z X w. lub skorzystać z przejażdżki wozem konnym. Nie zabraknie również pokazów szyków bojowych, prezentacji wojów z armii Bolesława Chrobrego, pokazów konnych i walki wręcz, a także turnieju władania orężem. Wieczorem będzie można będzie podziwiać kuglarzy żonglujących ogniem, pokazy kunsztu kowalskiego i łuczników strzelających płonącymi strzałami oraz posłuchać koncertów zespołów PERCIVAL i R.U.T.A. Imprezie będzie towarzyszyć turniej łuczniczy "O Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu" i turniej dla publiczności w strzelaniu z machin oblężniczych.



Wśród innych inscenizacji historycznych planowanych na nadchodzące wakacje znalazło się "Oblężenie Malborka", podczas którego w dniach 21-24 lipca odtworzone zostanie oblężenie bronionego przez Krzyżaków miasta przez wojska polsko-litewskie w lipcu 1410 roku. Imprezie będą towarzyszyć turnieje i pokazy konne, rekonstrukcja obozu rycerskiego, pokazy sztucznych ogni, przemarsz wojsk ulicami miasta, jarmark rzemiosł średniowiecznych oraz wykłady historyczne.



W dniach 14-21 sierpnia na plażach Helu kilkuset rekonstruktorów odtworzy także lądowanie wojsk amerykańskich u wybrzeży Normandii podczas II wojny światowej. (PAP)



akn/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a