W KL Ravensbrueck upamiętniono miejsce, gdzie znaleziono prochy ofiar

"Esesmani rozsypywali w tym miejscu popiół i ludzkie szczątki" - powiedziała dyrektorka muzeum w Ravensbrueck Insa Eschenbach w niedzielę na uroczystości odsłonięcia pomnika, cytowana w poniedziałek przez niemiecki dziennik "Maerkische Oderzeitung" (MOZ).



Jak wyjaśniła, gdy w 1959 roku na terenie muzeum upamiętniano masowe groby ze szczątkami ofiar, miejsca z prochami nie zauważono lub - czego nie wyklucza - zignorowano je. "Teren został wyłożony kamieniami i w ten sposób problem przestał istnieć" - powiedziała Eschenbach.



Niedawno podczas prac budowlanych w okolicy krematorium robotnicy natknęli się na prochy ofiar. "Jest ich bardzo dużo, tożsamości zmarłych nie udało się jednak ustalić" - czytamy w MOZ.



Anette Chalut, przewodnicząca międzynarodowego komitetu Ravensbrueck, powiedziała, że odnalezienie popiołów "rozdrapało dawne rany i przypomniało o strasznych czasach". 88-letnia Chalut, była aresztowana w 1944 roku za działalność we francuskim ruchu oporu i deportowana do obozu w Ravensbrueck.



Jak zeznał w 1947 roku w procesie jeden z członków załogi obozu, do krematorium przywożono codziennie zwłoki kobiet. Część z nich pochodziła z podobozu w Uckermark, gdzie więziono kobiety powyżej 45 roku życia, uznane za niezdolne do dalszej pracy. Rozstrzeliwano je w pobliżu obozu lub na dziedzińcu przed krematorium. Na dziedzińcu zbudowano ponadto prowizoryczną komorę gazową, w której przed zakończeniem wojny zamordowano od 5 do 6 tys. kobiet.



W Ravensbrueck koło Fuerstenbergu w Brandenburgii zbudowano w 1939 roku na zlecenie SS największy na terenie Niemiec obóz koncentracyjny dla kobiet. Do końca wojny przez obóz przeszło ok. 132 tys. kobiet i dziewcząt, z których 92 tys. zostało zamordowanych lub zmarło w wyniku głodu, chorób lub eksperymentów medycznych. W Ravensbrueck więziono 30 tys. Polek, z których duża część trafiła do obozu po Powstaniu Warszawskim. 17 tys. Polek nie przeżyło obozu.(PAP)



lep/ kar/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17