W Kielcach zakończył się Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

"Maszerująca kadrówka, złożona głównie z młodych ludzi, to żywy pomnik pamięci strzelców, którzy 96 lat temu, właśnie tutaj tworzyli stolicę polskiego bytu niepodległościowego i przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918"- mówił do witających kadrówkę kielczan komendant marszu, Jan Józef Kasprzyk.



Honorowym gościem uroczystości przy Pomniku Czwórki Legionowej w Kielcach była Karolina Kaczorowska, żona nieżyjącego prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, wieloletniego sympatyka i patrona przedsięwzięcia.




Tegoroczny marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej upamiętniał 145. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego oraz 75. rocznicę usypania Kopca Józefa Piłsudskiego na krakowskim Sowińcu.



W marszu wzięło udział około 400 osób: młodzież ze Związku Strzeleckiego "Strzelec", harcerze, uczniowie szkół imienia Józefa Piłsudskiego, kawalerzyści z grup rekonstrukcyjnych oraz żołnierze Wojska Polskiego z jednostek kultywujących tradycje legionowe. Najmłodszy uczestnik marszu miał 11 lat, najstarszy - prawie 90.



Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej upamiętnia wydarzenia 1914 roku, które dały początek Legionom Polskim. 6 sierpnia, na rozkaz Józefa Piłsudskiego, strzelcy wyruszyli z krakowskich Oleandrów. Żołnierze kadrówki obalili słupy graniczne w Michałowicach, a następnie dotarli 12 sierpnia do Kielc.



Idea organizowania marszu szlakiem strzelców Józefa Piłsudskiego narodziła się w 1924 roku. Ostatni z nich, w sierpniu roku 1939, przekształcił się w wielką manifestację patriotyczną.



W powojennej Polsce tradycję wskrzeszono w 1981 roku.(PAP)



and/ mow/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a