W czasie ferii turnieje gier historycznych w lubelskim oddziale IPN

Lubelski oddział IPN po raz pierwszy włączył się w tym roku w organizowanie uczniom zajęć w czasie ferii. „Zaprosiliśmy uczniów lubelskich szkół, naszym celem jest edukacja, ale poprzez zabawę, poprzez grę” – powiedziała rzeczniczka lubelskiego IPN Agata Fijuth.



Pierwszy turniej rozpoczął się we wtorek. W sali konferencyjnej Instytutu przygotowano dla młodych ludzi trzy gry. „Kolejka” przybliża realia życia codziennego w ostatnich latach PRL, a zadaniem graczy jest zrobienie zakupów w sytuacji, gdy w sklepach brakuje towarów; w grze „303” uczestnicy wcielają się w dowódców lotnictwa brytyjskiego i niemieckiego w czasie Bitwy o Anglię, natomiast gra „Pamięć ’39” przypomina najazd wojsk niemieckich na Polskę i przebieg kampanii wrześniowej 1939 r.



„Ja nie pamiętam kolejek w sklepach, ale słyszałem o nich od rodziców i dziadków” – powiedział prowadzący grę „Kolejka” doktorant z UMCS Michał Sieńko.



Jego zdaniem udział w grze planszowej pozwala młodzieży na poznawanie historii. „Wielu młodych ludzi nawet nie wie, że był taki czas, gdy w sklepach były kolejki, że kiedyś kupowano podstawowe towary na kartki. Nie wszyscy dorośli rozmawiają o tym z dziećmi” – dodał Sieńko.



Pierwszy turniej gier w lubelskim IPN będzie trwał od wtorku do czwartku, kolejny zaplanowano w dniach 7-9 lutego. (PAP)



kop/ mlu/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17