W Chinach odkryto miasto sprzed 1000 lat zalane przez powódź

Archeolodzy z Muzeum w Nanjing oraz Muzeum w Huai’an w prowincji Jiangsu we wschodnich Chinach zlokalizowali miejsce pozostałości miasta Sizhou, rozwijającego się przez stulecia nad rzeką Huai (Huai He) i zalanego osadami rzecznymi w czasie wielkiej powodzi w 1680 roku.



Naukowcu ustalili, że Sizhou znajdowało się w okolicy dzisiejszego miasta Huai’an w okręgu Xuyi w prowincji Jiangsu i zajmowało powierzchnię 2,4 km kw. Około 85 proc. jego powierzchni jest obecnie przykryte warstwą osadów, naniesionych przez wody Huai He, a pozostała część nadal znajduje się pod powierzchnią wody.



Zdaniem archeologa Hu Binga z Muzeum Huai’an miasto Sizhou dobrze zachowało się pod warstwą osadów naniesionych przez rzekę, prawdopodobnie w stopniu nawet większym niż starożytne Pompeje we Włoszech, zasypane popiołem wulkanicznym.



Podczas prac na stanowisku naukowcy odnaleźli wieżę Świątyni Puzhaowang, zbudowanej w okresie panowania cesarza Zhongzonga (705-710 r.) z Dynastii Tang (618-907 r.) dla uczczenia buddyjskiego mnicha Seng Jia.



Jak poinformował Hu Bing, prowadzenie wykopalisk jest utrudnione ze względu na miękkość osadów i osuwanie się gruntu. Ponadto prace na szerszą skalę są wstrzymywane przez miejscowych rolników, którzy domagają się wysokich rekompensat za odstąpienie ziemi uprawnej na stanowisku. (PAP)



jot/ agt/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a