W Chinach odkryto ślady nieznanej dynastii sprzed ponad 2000 lat

Sensacyjne odkrycie burzy dotychczasową chronologię zamierzchłej historii Chin i wpisuje nową odkrytą dynastię królewską „Ba” w okres uważany do tej pory za dominację dynastii Zhou (1046 p.n.e. – 256 p.n.e.) i Jin (265 – 420 n.e.).



Nową teorię naukowcy przedstawili w poniedziałek na specjalnej wystawie w Taiyuan z okazji 60-lecia powstania Instytutu Archeologii prowincji Shanxi, podała agencja China Foto Press.



Misternie zdobione naczynia brązowe wydobyto w 2007 z grobowców „Dahekou”. Zbadany obszar cmentarza zajmuje powierzchnię 45 tys. m kw. i znajduje się na nim 1000 grobów. W trakcie badań otworzono 600 grobów, z których wydobyto wiele przedmiotów. Największą wartość historyczną mają naczynia brązowe, które sygnowane są znakiem „Ba”. Na tej podstawie historycy ustalili, że była to dynastia królewska, która rządziła lokalnym państwem równolegle do innych dynastii, znanych z historii jako Zhou i Jin.



W 2010 na terenie całych Chin odkryto 10 wielkich cmentarzy typu „Dahekou”, które archeolodzy przypisują dynastii Ba. Większość z nich pochodzi z okresu panowania zachodniej dynastii Zhou (1100 p.n.e. – 771 p.n.e.), co rzuca nowe światło na badania historyczne tego okresu.



W literaturze historycznej, dotyczącej tego okresu nie ma dowodów na panowanie dynastii Ba, stąd tak długi okres badań i pięcioletnie opóźnienie w ogłoszeniu ich wyników, powiedział na konferencji, odpowiedzialny za badania, prof. Ma Huang. Stwierdził on, że dynastia Ba panowała równolegle z Zhou i kilkakrotnie upadała, pod naciskiem silnych hegemonów, po czym ponownie przejmowała panowanie nad częścią kraju.



Przed ustanowieniem silnej władzy cesarskiej 221 p.n.e. (dynastia Qin) panowanie poszczególnych władców było w Chinach oparte na więziach wasalnych i zależało od siły hegemona i lojalności podwładnych mu księstw. Za czasów dynastii Zhou władza ta była często iluzoryczna i dlatego historycy dopuszczają możliwość równoległego funkcjonowania niezależnego dworu królewskiego.



Z Pekinu Jacek Wan (PAP)



jwn/agt/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a