W Bydgoszczy powstaje archiwum historii mówionej

Pomysł zrodził się z pasji muzealnika od lat dokumentującego kamerą wspomnienia.



"+Pamięć Bydgoszczan+ to pierwszy projekt rejestrowania, archiwizowania i udostępniania nagrań, fotografii oraz relacji świadków minionych wydarzeń z życia Bydgoszczy i Polski. Twórców archiwum interesować będą wspomnienia dotyczące okresu międzywojennego, II wojny światowej oraz okresu do 1956 roku" - poinformował we wtorek Wojciech Mąka z Pomorskiego Muzeum Wojskowego.



Relacje świadków będą zbierane przez odpowiednio przeszkolonych dwudziestu wolontariuszy – studentów, doktorantów oraz słuchaczy studiów podyplomowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Materiały będą gromadzone i udostępniane w dwóch miejscach: w Pomorskim Muzeum Wojskowym w Bydgoszczy (przyszłym Muzeum Wojsk Lądowych) i w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.



Idea stworzenia archiwum wideofonicznego wyniknęła z prywatnej pasji Marcina Rudowicza, pracownika Pomorskiego Muzeum Wojskowego. Historyk od trzech lat dokumentuje kamerą wideo relacje kombatantów, którzy odwiedzają muzeum przy okazji spotkań rocznicowych.



Jak podkreśla Rudowicz, samo spisywanie czy nagrywanie wypowiedzi pozostawia niedosyt, gdyż w wielu przypadkach istotna jest też oglądanie osoby mówiącej. "Psycholog wyczyta wiele z zachowania, mimiki twarzy czy ruchu rąk, z kolei polonistę na pewno zainteresuje gwara albo akcent, z jakim ci ludzie mówią" - zaznaczył Rudowicz.



"Wybrane fragmenty wspomnień znajdą się także w Kujawsko–Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej. Prace przy projekcie rozpoczną się w maju – powstanie wówczas zespół, który wybierze interesujące zagadnienia z historii miasta oraz powoła ekspertów" - wyjaśnił Mąka.



Warsztaty dla wolontariuszy i zbieranie poszczególnych relacji rozpocznie się w czerwcu. Konferencję naukową podsumowującą pierwszy etap tworzenia archiwum zaplanowano na grudzień.



"Tworzone archiwum pozwoli na zachowanie dziedzictwa kulturowego (...) oraz zgromadzenie źródeł do badań naukowych nie tylko dla historyków, ale także psychologów i filologów. Projekt nie jest jednorazowym przedsięwzięciem, będzie kontynuowany w przyszłych latach" - zapewnił dyrektor Pomorskiego Muzeum Wojskowego, Arkadiusz Kaliński.



Pierwszy etap projektu, którego koszt wynosi prawie 30 tys. zł, sfinansowały władze Bydgoszcz i Fundacja Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. (PAP)



olz/ hes/





Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a