W Anglii odkryto rzymski ołtarz z II wieku

Odkrycia dokonano na stanowisku w mieście Maryport nad Morzem Irlandzkim, w hrabstwie Kumbria, gdzie Rzymianie założyli w około 122 roku fort Alauna, zabezpieczający wybrzeże morskie na zachodnim krańcu Wału Hadriana.



Rzymski ołtarz poświęcony Jupiterowi - najwyższemu władcy nieba i ziemi w mitologii rzymskiej – pochodzi sprzed około 1800 lat, a inskrypcja na jego przedniej ścianie wymienia osobę Tytusa Attiusa Tutora, dowódcę Pierwszej Kohorty Baetaskiej, która była złożona z żołnierzy należących do germańskiego plemienia Baetasi z terenów dzisiejszej Holandii i stacjonowała w forcie Alauna w okresie ok. 160-180 r. n.e.



Znalezisko znajduje się w dobrym stanie, a inskrypcja umieszczona na czołowej ścianie ołtarza - w tym główna dedykacja IOM (Iuppiter Optimus Maximus) - zachowała się nienaruszona, gdyż ołtarz został odkryty w pozycji leżącej napisem w dół.



Prace wykopaliskowe prowadzone są w miejscu, gdzie w ok. IV wieku Rzymianie wznieśli masywną konstrukcję w najwyższym punkcie grzbietu górującego nad zatoką Solway Firth i rzymskim fortem.



Prace badawcze były prowadzone już w tym miejscu w 1870 roku przez Humphreya Senhouse’a, a 17 odkrytych wówczas innych rzymskich ołtarzy znajduje się obecnie w Muzeum Rzymskim Senhouse’a w Maryport.



Według prof. Iana Haynes’a z Uniwersytetu w Newcastle znalezisko w Maryport potwierdza wcześniejszą teorię, że w IV wieku ołtarze rzymskich bogów po utracie swojego pierwotnego znaczenia dla Rzymian były praktycznie wykorzystywane przez nich jako materiał budowlany. (PAP)



jot/ agt/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17