VII Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście
Uroczystości, objęte honorowym patronatem prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, rozpoczną się o godz. 14.30 pod stołecznym Pomnikiem Umschlagplatz. Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, organizacji społecznych i religijnych, a także harcerze złożą wieńce pod pomnikiem dla uczczenia pamięci ofiar Zagłady. W modlitwie ekumenicznej za tych, którzy odeszli połączą się przedstawiciele różnych wyznań i kościołów.
Po uroczystości o godz. 18 na ul. Próżnej odbędzie się uroczysty apel pamięci, podczas którego będą odczytywane imiona ofiar, które zginęły w czasie Holokaustu. Każda z przybyłych osób będzie mogła się włączyć w tę formę hołdu. Przedstawiciele Fundacji Szalom apelują także, aby o godz. 18 zapalając świece w swoich oknach uczcić Dzień Pamięci o Holokauście.
"Zwracamy się do wszystkich, aby tego dnia o godz. 18 przywołali pamięć o ofiarach Zagłady stawiając w oknie zapaloną świecę. Niczym gorejąca świeca musi płonąć w nas pamięć o tych, którzy tak bardzo cierpieli. Obowiązkiem każdego jest troszczyć się, aby światło pamięci nigdy nie zgasło w naszej świadomości" - apeluje Gołda Tencer, dyrektor generalna Fundacji Szalom, współorganizującej obchody wspólnie ze stołecznym Ratuszem.
Akcja ma charakter ogólnopolski. Fundacja wystąpiła do władz kościelnych oraz szkół w całej Polsce z apelem o jej rozpropagowanie. Władze Kościoła katolickiego oraz innych wyznań wyrazili swe poparcie i nawołują wiernych do przyłączenia się do akcji poprzez zapalenie świec w oknach.
Po apelu pamięci o godz. 19 w Foyer Teatru Żydowskiego rozpocznie się spektakl Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk "Walizka" w reż. Doroty Ignatjew. Sztuka opowiada prawdziwą historię Francuza Michela Leleu, który niespodziewanie na wystawie poświęconej Zagładzie odnalazł walizkę należącą do jego ojca Pierre'a Levi. Był to eksponat wypożyczony ze zbiorów Muzeum w Oświęcimiu, jedna z trzech zachowanych francuskich walizek. Ten nietypowy przypadek opisały gazety.
Chociaż Leleu pragnął zapomnieć o trudnych czasach dzieciństwa, kiedy ukrywał się z matką, a jego ojca aresztowano i wywieziono, to odnalezienie walizki wywołało wielką zmianę w jego życiu. Wrócił do nazwiska ojca i podjął starania, by walizka została we Francji.
"+Walizka+ to sztuka o odzyskiwaniu pamięci. Wszystko, co mamy w sobie – bagaż wspomnień, często niechcianych - istnieje i żyje w nas, czy tego chcemy czy nie. Możemy nigdy naszej +walizki+ nie otworzyć i żyć w wiecznej połowiczności i niepełności" - mówi autorka sztuki Małgorzata Sikorska-Miszczuk.
27 stycznia w godz. 12–18 na ulice Warszawy wyjedzie także oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy tramwaj. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy zginęli w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą pl. Narutowicza-Nowowiejska-Marszałkowska-Andersa-Stawki-Jana Pawła II-Popiełuszki-Pętla Potocka-Popiełuszki-Arkadia-Okopowa-Towarowa-pl. Zawiszy–Narutowicza.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście uchwaliło w listopadzie 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 roku. Częścią obchodów tego dnia jest akcja "Światło Pamięci" polegająca na zapaleniu świec w oknach na znak pamięci o ofiarach Holokaustu.(PAP)
akn/ abe/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17