"4 VI Wyłącz system vol. 3" w 22. rocznicę wyborów 4 czerwca

"4 VI Wyłącz system vol. 3" to trzecia edycja warszawskiego Święta Wolności organizowanego pod patronatem prezydent Warszawy przez stołeczny Dom Spotkań z Historią.



Główna część imprezy odbędzie się w sobotę na skwerze u zbiegu ulic Karowej i Krakowskiego Przedmieścia. W jej ramach zaplanowano pokazy kina plenerowego, w którym obejrzeć będzie można m.in. filmy "Ucieczka z kina +Wolność+" Wojciecha Marczewskiego, "Rozmowy kontrolowane" Sylwestra Chęcińskiego, "Mniejsze zło" Janusza Morgensterna czy "Wszystko, co kocham" Jacka Borcucha. Towarzyszyć im będą warsztaty "Feel Free Arts! – Sztuka Wolności" z udziałem tancerzy, muzyków i performerów. Warszawiacy będą mieli także możliwość zagrania w popularne w PRL-u gry podwórkowe, takie jak kapsle, klasy i gra w gumę oraz zrobienie sobie zdjęcia z Garym Cooperem na tle słynnego plakatu wyborczego Solidarności i odwiedzenia legendarnej kawiarni "Niespodzianka".



Na skwerze przy Karowej zostanie także ustawiona urna, do której będzie można wrzucać głosy zawierające odpowiedzi na pytanie zaproponowane we wcześniejszym głosowaniu przez mieszkańców stolicy. Na spotkaniu z warszawiakami pojawią się również cudzoziemcy, którzy w czasach PRL związali swoje życie z Polską i wspominają dziś motywy tamtych decyzji. Dostępna będzie także plenerowa kawiarnia "Strefa zielonej karty"; kiermasz książek, winyli i ręcznych robótek; a także plenerowa ekspozycja "1989 Koniec systemu" i "Ulotna historia muzyki" - wystawa ulotek emitowanych przez warszawskie kluby i instytucje kultury w latach 1989–2010.



W Domu Spotkań z Historią artystyczną wersję "wolnej stolicy" stworzą graficiarze, będzie im towarzyszyć koncert muzyki hip-hopowej oraz dyskusja o fenomenie festiwalu w Jarocinie z udziałem m.in. jego twórcy Waltera Chełstowskiego, Tomasza Budzyńskiego z grup "Siekiera" i "Armia" oraz Krzysztofa Grabowskiego z "Dezertera". Cykl sobotnich imprez zakończy wieczorna Fiesta - zabawa w Hotelu Europejskim, podczas której na żywo będą kręcone legendarne PRL-owskie programy i seriale telewizyjne m.in. "Dziennik telewizyjny", "Jacek i Agatka", "Czterech pancernych i pies" oraz "Niewolnica Izaura".



"4 VI Wyłącz system vol. 3" będzie kontynuowany także w niedzielę. Na ten dzień zaplanowano m.in. występy bębniarzy, pokazy teledysków i filmów, a także wystawę plakatów.



Szczegóły są dostępne na www.wylaczsystem.pl.



W sobotę na stołecznym Polu Mokotowskim odbędzie się także cykl imprez po hasłem "Imieniny Polski". Warszawiacy będą mogli złożyć życzenia Solenizantce i zrobić sobie specjalne, imieninowe zdjęcie. W ramach imprezy zorganizowany zostanie także dancing, piłkarski tor przeszkód PL.2012 z pytaniami o Euro oraz imieninowy turniej piłkarski. Mieszkańcy stolicy będą także mogli zagrać w badmintona, frisbee, szachy lub warcaby. Dla najmłodszych przygotowany zostanie specjalny kącik z kolorowankami. (PAP)



akn/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17