VI Świętokrzyski Piknik Jurajski w Bałtowie

Organizatorzy pikniku zaprosili do Bałtowa popularyzatorów paleontologii - poszukiwaczy skarbów, pasjonatów i kolekcjonerów, którzy poprzez warsztaty, prelekcje, prezentacje i wystawy zabiorą zwiedzających w świat sprzed milionów lat.



Muzeum Paleontologiczne z Lisowic zaprezentuje część swojej wystawy, czyli odkrytych na terenie miejscowej cegielni kości gada ssakokształtnego - dicynodonta, oraz pierwszego polskiego drapieżnego dinozaura.



Piknikowi towarzyszyć będą m.in. warsztaty krzesania ognia, wydobywania skamieniałości oraz pokazy szlifowania krzemienia pasiastego i cięcia agatu. Zaprezentują się twórcy ludowi i gospodarstwa ekologiczne.



Będzie można wziąć udział w budowie pięciometrowego szałasu pokrytego skórami. Archeolodzy poprowadzą eksperymenty z użyciem np. wiertarki z epoki kamienia z kościanym wiertłem oraz spróbują odbyć rejs trzcinową tratwą.



W imprezie uczestniczyć będą instytucje prowadzące działalność naukowo-edukacyjną, m.in. Muzeum Minerałów i Skamieniałości ze Świętej Katarzyny, Muzeum Paleontologiczne z Lisowic i Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy Oddział Świętokrzyski.



Organizatorem Pikniku jest Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Krzemienny Krąg".



Bałtów od kilku lat jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc województwa świętokrzyskiego. Turystów przyciąga do Bałtowa JuraPark z naturalnej wielkości figurami dinozaurów. Inne atrakcje to spływ tratwami rzeką Kamienną, stok narciarski, ośrodek jazdy konnej oraz zwierzyniec, gdzie oglądąć można faunę rodzimą i egzotyczną. (PAP)



mat/ agn/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a