V edycja konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim

"W tym roku tematem konkursu jest +archiwum historii rysowanej+. Chcemy, aby rysownicy tworząc komiksy odwołali się do naszego Archiwum Historii Mówionej i przekazali w formie plastycznej historie dnia codziennego powstańców. Ponad 2,7 tys. nagrań na naszej stronie internetowej będzie pomocą w znalezieniu kontekstu czy pomysłu na odwzorowanie którejś z historii. Komiks o tematyce historycznej współgra z ideą Muzeum Powstania Warszawskiego. Nasza ekspozycja mówi o historii i kulturze w nowoczesny sposób, dlatego poszukujemy twórców, którzy w podobny sposób je postrzegają" - tłumaczył na konferencji prasowej w poniedziałek dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.



W ocenie Tomasza Kołodziejczaka, członka jury i przedstawiciela partnera konkursu, wydawnictwa Egmont Polska, tegoroczny pomysł na konkurs ma wiele zalet. "Wydaje mi się, że jedną z tych zalet jest fakt, iż dla wielu osób kontakt z tymi historiami będzie także okazją do spotkania z piękną polszczyzną, której używały osoby ze starszego pokolenia. Mam nadzieję, że te prawdziwe opowieści, ich dźwięk, tembr głosów opowiadających i same historie przełożą się na fascynujące opowieści, gdzie nie tylko obrazek, ale i język będzie ciekawy i piękny" - ocenił Kołodziejczak.



"Archiwum Historii Mówionej jest z pewnością wielką studnią, w której można znaleźć mnóstwo skarbów, którymi rysownicy powinni się żywić - czyli ciekawych historii. Te opowieści przy bliższej analizie okazują się niezwykle obrazkowe, to właściwie pewnego typu malowidła, dlatego też są tak doskonałym materiałem na komiks" - ocenił raper Łukasz "L.U.C" Rostkowski, w tym roku po raz pierwszy zasiadający w jury.



I nagroda w konkursie "Powstanie '44 w komiksie" wynosi w tym roku 1,5 tys. euro, II nagroda - 1 tys. euro, III nagroda - 500 euro.



Dyrektorem artystycznym konkursu jest Przemek "Trust" Truściński. W jury zasiadają także: Karolina Korwin-Piotrowska, Krzysztof Gawronkiewicz, Szymon Holcman, Rafał Skarżycki, Katarzyna Utracka (przedstawicielka Muzeum) oraz Ernesto Gonzales i Grzegorz Janusz - zwycięzcy poprzedniej edycji konkursu.



Regulamin i szczegóły konkursu mają być od wtorku dostępne na stronie www.konkurskomiksowy.1944.pl (PAP)



akn/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a