Uroczystości z okazji 72. rocznicy zbrodni katyńskiej we Wrocławiu

Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w Bazylice Mniejszej Kościoła Garnizonowego pod wezwaniem św. Elżbiety, następnie uczestnicy nabożeństwa przeszli pod pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który znajduje się we wrocławskim Parku Słowackiego.



Wiceprezes Dolnośląskiej Rodziny Katyńskiej Jacek Libicki podkreślił, że do liczby ponad 22 tys. ofiar zbrodni katyńskiej dodać także należy od 150 do 200 tys. członków rodzin pomordowanych przez NKWD.



„Ci ludzie zostali sami ze swoimi dramatami. W tzw. +Polsce Ludowej+ musieli ukrywać swoją przeszłość i swoją historię. Dobro jednak zwycięża, dowodem tego jest to, że żyjemy dzisiaj w kraju bezpiecznym, spokojnym i rozwijającym się, przed którym widać jasną przyszłość” – mówił Libicki.



Dowódca Garnizonu Wrocław gen. bryg. Marek Sobiechowski dodał, że do tragicznego scenariusza z 1940 r. dopisane zostały ofiary katastrofy lotniczej sprzed dwóch lat, „przed którymi także chylimy dziś głowy”. „Dziś oddajemy honor również tym, którzy mieli odwagę walczyć z kłamstwem i próbami tuszowania historii” – zaznaczył.



Na zakończenie uroczystości odbył się apel poległych, a kwiaty i wieńce pod pomnikiem złożyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, wojska, policji oraz delegacje wrocławskich szkół i uczelni wyższych.



Pomnik Ofiar Zbrodni katyńskiej autorstwa Tadeusza Tchórzewskiego powstał w 2000 r. Monument umieszczony jest na krzyżu utworzonym z 22 tys. kostek brukowych symbolizujących ofiary NKWD. Pomnik przedstawia kobietę klęczącą przy ciele zabitego strzałem w tył głowy mężczyzny. Nad postacią wznosi się Anioł Śmierci, który trzyma miecz.(PAP)



mic/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a