Uroczystości w Miednoje w rocznicę mordu NKWD na polskich funkcjonariuszach

Uroczystości, zorganizowane przez polskie MSW, potrwają dwa dni. Weźmie udział około 200 przedstawicieli rodzin ofiar zbrodni katyńskiej ze Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939" i Federacji Rodzin Katyńskich. Będą też delegacje policji, Straży Granicznej i innych formacji MSW, a także Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.



Za zamordowanych funkcjonariuszy zostanie odprawiona w niedzielę w kościele katolickim w Twerze msza św. Po niej szef MSW oraz uczestnicy delegacji złożą kwiaty pod tablicą na Instytucie Medycznym. Tu mieściła się siedziba NKWD, w której w 1940 r. zamordowano polskich funkcjonariuszy. Jacek Cichocki złoży też kwiaty na polskim cmentarzu wojennym, a także w rosyjskiej części Memoriału Miednoje, gdzie pochowanych jest cztery tysiące obywateli ZSRR zamordowanych przez NKWD w latach 30.



Uroczystości odbędą się także w kompleksie klasztornym Niło-Stołbieńskiego Monastyru w Ostaszkowie, gdzie w latach 1939-1940 mieścił się obóz dla polskich jeńców wojennych. Więzionych było tam ponad 15 tys. Polaków, w tym 7 tys. funkcjonariuszy. Większość z nich w 1940 r. została wywieziona do Tweru, zamordowana i pochowana w Miednoje.



W latach 90. XX w., staraniem Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa, przy głównej bramie zostały wmurowane pamiątkowe tablice (w języku polskim i rosyjskim) poświęcone polskim jeńcom wojennym. Mnisi z klasztoru opiekują się grobem 43 Polaków, którzy zmarli w trakcie pobytu w obozie i zostali pochowani na cmentarzu w sąsiadującej z klasztorem wsi.



Na terenie klasztoru w niedzielę ma zostać wmurowany kamień węgielny pod budowę kaplicy pw. Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Kaplica ma znajdować się w załamaniu muru otaczającego klasztor. Planowane jest także spotkanie z przedstawicielami rosyjskiej Cerkwi.



W Miednoje polska delegacja złoży hołd ofiarom totalitaryzmu w rosyjskiej części Memoriału Miednoje. Później na Polskim Cmentarzu Wojennym zostanie odprawiona msza św. w intencji ofiar. W planie jest również spotkanie Polaków z kierownictwem Memoriału Miednoje, w ramach którego funkcjonuje Polski Cmentarz Wojenny.



W poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych Michał Deskur oraz komendanci: główny policji nadinsp. Marek Działoszyński i Straży Granicznej gen. bryg. Dominik Tracz, wezmą udział w otwarciu ekspozycji poświęconej pamięci funkcjonariuszy Policji Państwowej, Policji Województwa Śląskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza i Służby Więziennej II Rzeczypospolitej.



Polski Cmentarz Wojenny w Miednoje otwarto i poświęcono 2 września 2000 r. Jest on położony około 30 km od Tweru, w miejscu gdzie w 1991 r. odnaleziono zbiorowe mogiły Polaków zamordowanych wiosną 1940 r. Spoczywają tam szczątki 6361 jeńców obozu NKWD w Ostaszkowie - funkcjonariuszy Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego, Straży Granicznej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Żandarmerii Wojskowej, Straży Więziennej, Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego i wymiaru sprawiedliwości, rozstrzelanych wiosną 1940 roku z rozkazu Józefa Stalina.



Na cmentarzu w Miednoje nie ma grobów indywidualnych, a zalesiony teren z krzyżami okala pas tabliczek z nazwiskami ofiar. Spoczywają tam szczątki ponad 6,3 tys. osób - w tym ok. 5 tys. policjantów, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej, Korpusu Ochrony Pogranicza, żołnierzy Żandarmerii Wojskowej, Oddziału II Sztabu Głównego WP i pracowników wymiaru sprawiedliwości.



Na podstawie decyzji radzieckich władz wiosną 1940 roku rozstrzelano 22,5 tys. polskich oficerów, policjantów, prawników i lekarzy wziętych do niewoli po napaści ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku. Część z nich spoczywa na cmentarzach w Miednoje, Katyniu i w Charkowie. Miejsca pochówku ok. 7 tys. z nich są nadal nieznane.



Rosyjskie śledztwo w sprawie katyńskiej trwało 14 lat, zakończyło się we wrześniu 2004 r. Nikomu nie postawiono zarzutów. 30 listopada 2004 roku, na wniosek Komitetu Katyńskiego, Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął polskie śledztwo w tej sprawie.



Jednym z podstawowych celów polskiego śledztwa jest ustalenie wszystkich sprawców tej zbrodni - od wydających rozkaz przez przekazujących go aż do wykonawców. Według ustaleń IPN, liczba wszystkich sprawców może dojść do 2 tys. Rosja w swym śledztwie uznała, że wykonawcy rozkazów, nawet zbrodniczych, nie ponoszą za nie odpowiedzialności. (PAP)



gdyj/ mca/ bos/ mag/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17