Uroczystości w 70. rocznicę zbrodni w Święcianach

W miejscowych kościołach odprawiono msze żałobne, a na mogiłach ofiar złożono kwiaty.



Msze odprawiono z inicjatywy święciańskiego oddziału Związku Polaków na Litwie (ZPL). W niedzielnych uroczystościach wzięli udział przedstawiciele ZPL, bliscy ofiar, świadkowie zbrodni, przedstawiciele lokalnej władzy.



Mszcząc się za zabicie trzech Niemców przez sowiecki oddział partyzancki Fiodora Markowa, 20 maja 1942 roku hitlerowcy rozstrzelali około 400 mieszkańców Święcian i okolic na miejscowym cmentarzu żydowskim oraz w kilku innych miejscach.



"Świadkowie mówili, że rozstrzeliwano tylko tych, którzy rozmawiali po polsku" - powiedziała PAP prezes Święciańskiego Oddziału ZPL Irena Bejnar.



Dokładna liczba ofiar nie została ustalona. W akcji brały udział oddziały gestapo i kolaboracyjnej litewskiej policji.



Przed dwoma laty miejscowi Polacy postanowili odnowić miejsca pochówków ofiar zbrodni. "O tych mogiłach pamiętaliśmy zawsze, ale niektóre pomniki wymagały renowacji" - mówi Bejnar.



Za pieniądze przyznane przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a także polską placówkę dyplomatyczną w Wilnie spróchniale drewniane krzyże zastąpiono nowymi, odnowiono pomniki, umieszczono tablice z nazwiskami osób zamordowanych, na cmentarzach ustawiono ławki, ułożono kostkę.



Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)



aki/ fit/ kar/ bos/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a