Uroczystość odsłonięcia pomnika pasażerów samolotu United 93

W niedzielę cała Ameryka uczci 10. rocznicę ataku Al-Kaidy na USA, którego częścią było porwanie samolotu United 93. 11 września 2001 r. dwa porwane samoloty uderzyły w wieżowce WTC w Nowym Jorku, które zawaliły się, grzebiąc pod gruzami około 2700 osób. Trzeci samolot rozbił się o Pentagon, zabijając 184 osoby (łącznie z jego pasażerami i załogą).



Pod Shanksville, na polu, gdzie samolot runął na ziemię, odsłonięto marmurową tablicę z nazwiskami 40 pasażerów i załogi samolotu United 93. Przemawiał wiceprezydent Joe Biden oraz byli prezydenci: George W. Bush i Bill Clinton.



Uroczystość zaczęła się od inwokacji religijnej i odegrania pieśni "Amazing Grace" przez zespół kobziarzy. Poeta Robert Pinsky odczytał wiersz Czesława Miłosza "Zaklęcie", a następnie kolejno nazwiska wszystkich 40 ofiar. Po każdym z nich rozlegało się uderzenie dzwonu. Około 700 członków rodzin zabitych uczestniczyło w podniosłej ceremonii.



"Zebraliśmy się tu, aby upamiętnić i uhonorować 40 mężczyzn i kobiet, którzy oddali swoje życie, aby uratować życie innych. 10 lat temu, kiedy żegnali się oni ze swymi dziećmi, nie wiedzieli, że czynią to ostatni raz. Nie zdawali sobie sprawy z tego, co ich czeka. Stawili jednak czoło niewyobrażalnemu terrorowi z odwagą i męstwem właściwym tylko najprawdziwszym amerykańskim bohaterom" - powiedział wiceprezydent Biden.



Clinton porównał postawę pasażerów United 93 do bohaterstwa obrońców fortu Alamo w Teksasie w czasie wojny USA z Meksykiem w 1845 r.



"Obrońcy Alamo byli żołnierzami. Wiedzieli, co mają robić. Natomiast wasi bliscy znaleźli się akurat tego dnia w samolocie. (...) Ofiarowali całemu krajowi bezcenny dar" - powiedział były prezydent.



Samolot United 93, lecący z Newark do San Francisco, został porwany o godz. 9.28 rano (czasu USA). Terroryści skierowali go na Waszyngton. Pasażerowie, którzy komunikowali się z rodzinami przez telefony komórkowe, wiedzieli już, co stało się z dwoma samolotami w Nowym Jorku. Wdarli się do kokpitu i próbowali przejąć stery samolotu z rąk porywaczy. Aby temu zapobiec, terroryści skierowali maszynę w dół. Samolot rozbił się pod Shanksville w kilka minut po godz. 10.



W tym czasie myśliwce sił powietrznych USA miały już wydany przez prezydenta Busha rozkaz zestrzeliwania wszelkich samolotów, z pasażerskimi włącznie, które by zmieniły kurs i leciały do Waszyngtonu z zamiarem samobójczego ataku na stolicę.



Samolot United 93 nie został jednak dostrzeżony przez kontrolerów lotów ani przez służby obserwacyjne Dowództwa Północnoamerykańskiej Obrony Przestrzeni Powietrznej (NORAD). Jak stwierdziła specjalna komisja badająca przyczyny nieprzygotowania rządu na atak 11 września, gdyby nie bohaterstwo pasażerów United 93, samolot najprawdopodobniej doleciałby do Waszyngtonu i uderzył w Kapitol albo Biały Dom.



W niedzielę odbędzie się pod Shanksville kolejna uroczystość rocznicowa, tym razem z udziałem prezydenta Obamy.



Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)



tzal/ mc/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17