Upamiętniono funkcjonariuszy więziennych - ofiary represji

"Mówimy tym, którzy żyli i polegli w trudnych czasach wojny i komunizmu - a także tym, którzy po nich pozostali - że zrobili dla nas coś ważnego. Zmieniali świat i Polskę, a w ostateczności poświęcili własne życie" - powiedział PAP wiceminister sprawiedliwości Stanisław Chmielewski.



W warszawskim Muzeum Niepodległości odbyła się w czwartek uroczystość nadania pośmiertnie odznaczeń funkcjonariuszom więziennym i kapelanom, poległym wskutek represji oraz zbrodni stalinowskich i hitlerowskich. W latach 1939-1941 sowieci zamordowali ponad pięciuset pracowników więziennictwa II Rzeczy­pospolitej. Ponad dwustu funkcjonariuszy zginęło podczas próby eksterminacji polskiej inteligencji oraz osób uznanych za szczególnie niebezpieczne dla III Rzeszy. Wielu innych zostało skazanych na długoletnie więzienie i wywiezionych do obozów koncentracyjnych.



Po odczytaniu apelu pamięci wiceminister wręczył odznaczenia członkom rodzin poległych. "Ci bohaterowie nie walczyli dla chwały. Walczyli dla idei" - podkreślił Chmielewski. Przypominał również o latach szkalowania przez komunistyczne władze pamięci poległych. "Przez wiele lat władza nie chciała pamiętać o tych bohaterach" - mówił. Wiceminister podkreślił również kluczową rolę pamięci o historii narodowej w procesie budowania nowoczesnej Polski.



Uroczystość odbyła się z okazji Miesiąca Pamięci Narodowej. (PAP)



pj/ hes/ jbr/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17