Unikalny aztecki pochówek odkryto w stolicy Meksyku

Odkrycia dokonano podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w stolicy Meksyku w pobliżu pozostałości Wielkiej Świątyni w Tenochtitlan, budowli w kształcie piramidy wzniesionej w XV wieku przez Azteków w stolicy ich państwa.



Archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku badający fragmenty platformy należącej do jednej z pięciu rytualnych budowli, znajdujących się w obrzędowej strefie Tenochtitlan, odkryli kłodę drewna jaka pozostała po jednym z tzw. świętych drzew związanych z kultem Huitzilopochtli - azteckiego boga wojny i słońca – oraz unikalny kobiecy pochówek.



Na głębokości ok. 5 metrów pod poziomem ulicy naukowcy odkryli grób młodej kobiety, w którym znajdował się jej kompletny szkielet, a obok znajdowało się łącznie 1789 ludzkich kości, ułożonych wokół grobu, w tym 10 czaszek – 3 dziecięce oraz 7 należących do osób dorosłych.



Niektóre rodzaje kości tworzyły niewielki skupiska, jak w przypadku kości udowych i żeber, inne kości noszą też ślady cięć – np. kości mostka oraz kręgosłupa.



Grób znajdował się pod posadzką z bazaltowych kamieni zbudowaną - zdaniem ekspertów - w okresie 1481-1486 r. i pochodzi z tego samego okresu.



Jak poinformował archeolog Raul Barrera Rodriguez, odkryty aztecki pochówek, w którym obok właściwego grobu umieszczono ludzkie szczątki przeniesione prawdopodobnie z innych miejsc pochówku, jest unikalnym znaleziskiem.



Wszystkie kości zostaną szczegółowo zbadane w laboratorium antropologicznym w Muzeum Wielkiej Świątyni.



Archeolodzy prowadzą prace na stanowisku w związku z planami budowy głównego wejścia do Strefy Archeologicznej i Muzeum Wielkiej Świątyni Tenochtitlan w centrum stolicy Meksyku. (PAP)



jot/ tot/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17