Ulicami Warszawy przeszła defilada historyczna
Defilada pomaszerowała częścią Krakowskiego Przedmieścia, ul. Tamka, dalej ul. Kruczkowskiego do Muzeum Wojska Polskiego.
Ze względów bezpieczeństwa policja zmieniła trasę przemarszu, który miał przebiegać ul. Nowy Świat. Na rogu ul. Nowy Świat i ul. Świętokrzyskiej w Warszawie grupa około 100 osób zaatakowała bowiem policjantów. Napastnicy zabarykadowali się w kawiarni. Na miejsce wezwano wsparcie, sytuację opanowano.
Na trasie przemarszu defilady ustawiły się tysiące warszawiaków, którzy oklaskami witali maszerujących żołnierzy. W paradzie brały udział grupy rekonstrukcyjne z całego kraju.
Ulicami defilowali piechurzy z historycznych pododdziałów Wojska Polskiego oraz kawalerzyści m.in. z 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich, który zasłużył się w walkach z bolszewikami w 1920 r. W przemarszu brali udział także rekonstruktorzy odtwarzający 2. Pułk Ułanów Grochowskich, nazywany „białymi ułanami” ze względu na to, że w początkach istnienia formacji jej żołnierze dosiadali jedynie koni siwej maści oraz 2. Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich uzbrojonych w lance z białymi proporcami z amarantowym paskiem.
Atrakcją tegorocznej defilady była limuzyna Polski Fiat 518, należąca przed laty do dowódcy polskiej floty Józefa Unruga. Samochód stanowi jedyny ocalały egzemplarz z przedwojennej floty rządowej i był po raz pierwszy prezentowany szerokiej publiczności.
Żołnierzom towarzyszył różnego rodzaju sprzęt wojskowy, m.in. pancerny Ford FTB, ambulans Gaz, Ursus z 1928 r., jeepy i motocykle BMW.
Defilada zakończyła się przy Muzeum Wojska Polskiego, które tego dnia zorganizowało imprezę „Dotknij Niepodległości”. W parku obok placówki prezentowane były historyczne i współczesne pojazdy wojskowe m.in. tankietki TKS i TK-3, czołg 7TP, brytyjski samochód pancerny Ferret oraz amerykański transporter opancerzony M113. Zwiedzający mieli okazję podziwiać samoloty m.in. transportowiec AN–26, myśliwiec Mig 29 i śmigłowiec wielozadaniowy Mi–2P.
W namiocie na dziedzińcu wewnętrznym muzeum odbyły się pokazy grup rekonstrukcji historycznej, wykłady poświęcone m.in. historii orderu Polonia Restituta oraz wystawa "Relikty z pobojowisk – samolot +Łoś+ spod Radzymina". W salach muzealnych eksponowana była wystawa "Pamięć nie dała się zgładzić..." poświęcona zbrodni katyńskiej, prowadzone były gawędy: „Chorągwie i sztandary Wojska Polskiego” i „Krótka historia karabinu”. Zaprezentowano także odrestaurowany sztandar 6. pułku ułanów kaniowskich.
Z okazji Święta Niepodległości wiele atrakcji zorganizowało także Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, które jest oddziałem Muzeum Wojska Polskiego. Wśród nich była m.in. prezentacja grup rekonstrukcji historycznej odtwarzających jednostki Wojska Polskiego oraz zwiedzanie ekspozycji plenerowej połączonej z przejazdem pojazdami historycznymi. Muzeum udostępniło zwiedzającym m.in. czołgi T-34/85 i T-55 „Merida”, samochód pancerny BTR-152 oraz wnętrze samolotu An-2. (PAP)
wmk/ jra/
Dyskusja na dany temat:
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17
Kilka widoczków z powyższego:
Tylko szkoda,że ten dzień skończył się w tak haniebny sposób.Jest rzeczą wręcz niewiarygodną, że uczestnicy w przeważającej części uważający siebie za patriotów, wywodzący się ze społeczeństwa monokulturowego, w 95% katolickiego jest zdolne do tego typu patologicznych zachowań. Niestety przykład idzie z samej góry.Wystarczy popatrzeć na naszych polityków bezustannie obrzucających się inwektywami, oszczerstwami i obelgami.Różnica miedzy nimi, a zwykłym zjadaczem chleba polega jednak na ty,że oni po tych wszystkich płomiennych wypowiedziach podają sobie ręce i idą na wódkę.Natomiast zwykły obywatel, zwłaszcza młody człowiek jest podatny na tego typu wypowiedzi i pozostaje z tymi wszystkimi flustracjami i niespełnionymi nadziejami zupełnie sam.Stąd tyle organizacji uważających siebie za organizację patriotyczne, w rzeczywistości są to zwykłe bandy faszystowsko nacjonalistyczne lub lewackie.Za taki stan rzeczy są w głównej mierze odpowiedzialni nasi politycy.Politycy którzy powinni jednoczyć naród, a nie dzielić, jak to ma miejsce od jakiegoś czasu.